BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Neurofeedback Yöntemi

Neurofeedback yöntemi, teknolojik cihazlarla normal düzeyin altında veya üstünde bulunan beyin dalgalarını değiştirerek beyin aktivitesini yeniden düzenleyen bir tedavi yöntemidir. 1970’li yıllardan beri kullanılan ve Amerika’da yaygın olarak tercih edilen bu yöntem Roy John tarafından geliştirilmiştir. İlk çalışmalar epilepsi hastalığı üzerinde denenmiş olan neurofeedback, günümüzde hem sağlıklı insanların dikkat süresini artırmada hem de birçok psikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Beynin ürettiği elektrik hareketleri daha önceleri EEG’de sadece tanı amaçlı kullanılırdı; fakat günümüzde Neurofeedback yöntemiyle psikiyatrik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Hiperaktivite, dikkat eksikliği, şizofreni, depresyon, kaygı, bunama, obsesif kompülsif bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü, cerebral palsy gibi birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği söylenen bu yöntemin, son zamanlarda otizmli, down sendromlu ve zihinsel engelli bireylerin tedavisinde de başarılı sonuçlar verdiği iddia edilmektedir.

Beynin elektrik hareketlerini ölçen bir alet bilgisayara bağlanır. Bireyin kafasına yerleştirilen elektrotlar aracılığı ile beyin dalgaları ekrana yansıtılıyor. Tedavi öncesinde kişinin beyin dalgaları ölçülerek data bankasındaki normal değerlerle kıyaslanır ve anormal bölgeler tespit edilir. Kişi bu dalgaları görerek, özel bir program ve uygulayıcının yönlendirmesiyle yüksek olan dalgaları düşürür, alçak olan dalgaları ise yükseltir. Bu işlem sonunda ödül olarak müzik dinletilir. Yapılan tekrarlarla kişi koşullanır ve gerektiği an beyin dalgalarını değiştirmeyi öğrenir. Bu yöntemde asıl işi yapan bireyin kendisidir; teknolojik cihazlar ve uygulayıcı sadece birer araçtır.    

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret66152274
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat