BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Otistik Çocuklar ve Oyun

Teknolojik araç-gereçlerin engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmasında yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde buna önem verilmekte ve bu anlamda sürekli ilerlemeler kaydedilmektedir. Görme, işitme ve ortopedik engelli ile C.P’li bireylerin engellerini ortadan kaldıran veya hafifleten cihazlar kullanılmakta, aynı zamanda iletişim sorunları ve zihinsel engeli olan bireylere çözümler sunan araçlar ve bilgisayar programları geliştirilmiştir. Yardımcı teknolojilerden bir kaçı şöyle sıralanabilir.

Biyonik kulak ve diğer işitme cihazları,

Görmeyi sağlayan ve beyne bağlanan bilgisayar destekli cihazlar,

Parmaklarla kullanılan ve kontrol edilen tekerlekli sandalyeler,

Bilgisayar destekli protezler,

İletişimi kolaylaştıran ve dil ve iletişim becerilerini artıran bilgisayar programları,

Video oyunları, eğlendirici elektronik oyuncaklar,

Bilgisayarda eğitimi destekleyen programlar,

Günlük yaşamı kolaylaştırıcı uzaktan kumandalı aletler vb.

Yardımcı teknolojilerinin kullanılmasındaki amaç, bireyin yaşamını kolaylaştırmak, yeteneklerini en üst düzeyde kullanmasını sağlamak, yetersizliklerini ortadan kaldırmak ve toplumsal yaşama katılımını sağlamaktır. Teknolojilerin bir kısmı bireyin bedeni üzerinde kontrolünü artırırken yani fiziksel yarar sağlarken, bir kısmı bireyin iletişim becerilerini geliştirerek sosyal gelişimini destekler, bir kısmı ise bireyin öğrenmesini kapasitesini artırarak zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Engelli bireyler, yardımcı teknolojiler aracılığıyla eğitim-öğretim faaliyetlerinde daha aktif bir hale gelebilmektedirler. Kendilerine güvenleri artarak, daha başarılı olmakta ve yaşama daha büyük umutlarla bağlanmaktadırlar.

Yardımcı teknolojiler projeleri, bir ekip çalışmasıyla yürütülür. Ekibin içinde özel eğitimci, psikolog, fizik tedavi uzmanı, teknolojiyi kullanabilen uzman, sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti vb gerekli meslek uzmanları yer alır. Ekibin amacı ailenin ve engeli bireyin öncelikli gereksinimlerine uygun yardımcı teknolojiyi belirleyip kullandırmaktır. 

 

http://www.ogretmenforum.net

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam239
Toplam Ziyaret66151155
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat