BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Oyunlar 2

RENK TOMBALASI

Oyuncu Sayısı: Bireysel.

Amaç: Renk kavramını destekleme.

Materyal: Tombala torbası, ana renklerden (kırmızı, sarı, mavi) oluşan küçük kâğıtlar, üç tane küçük kutu.

Uygulama: Renkli kâğıtlar torbaya konur ve karıştırılır. Kutular masanın üstüne konur ve her kutunun önüne biraz daha büyük ebatlarda kesilmiş renkli kâğıtlar yapıştırılır. Çocuklar sırayla tombaladan birer renkli kâğıt çıkartırlar. Kâğıdı çıkartan çocuk hangi renk olduğunu söyler ve ardından kâğıdı aynı renkteki kutuya koyar. (Bu oyun okuma çalışmasında da oynatılabilir. Çocuk torbadan çıkardığı kelimeyi okuyarak, onu masanın üzerine bırakır.) 

KELİME TOMBALASI.

Amaç: Okuma öğretimini destekleme.

Oyuncu Sayısı: Bireysel.

Materyal: Tombala torbası, kelimelerin yazılı olduğu küçük fişler (en az on farklı fiş ve her fişten iki adet), çocukların isimlerinin yazılı olduğu küçük kutular.

Uygulama: Fişler torbaya konur. Çocuklar sırayla çağrılır. Fişi çeken çocuk doğru okursa, fişi isminin yazılı olduğu kutuya bırakır. Eğer yanlış okursa, sözel ipucuyla okutulur ve fişi torbaya atar, sıradaki çocuk gelir. Tombaladaki bütün fişler bitinceye kadar devam edilir. Daha sonra kutulardaki fişler sırayla sayılır ve her kutudaki sayı adedi tahtaya yazılır. En çok fişi toplayan çocuk ödüllendirilir.

UZUN VE KISA İPLER.

Oyuncu Sayısı: Grup

Amaç: Kavram gelişimini destekleme, zıplamayla ilgili koordinasyonu geliştirebilme.

Materyal: 3-4 metre uzunluğunda bir ip, 15 santimetrelik ve 30 santimetrelik yirmişer tane ip, bant.

Uygulama: 3-4 metrelik ipe biri kısa, biri uzun olacak şekilde ipler sırayla asılır. Kısa ipler, bantla hafifçe yapıştırılır, uzun ipler ise koparılamayacak şekilde düğümlenerek bağlanır. Uzun ipin her iki ucu, çocukların kısa ipleri alırken zıplayarak yakalayabilecekleri yükseklikte, ya iki kişi tarafından tutulur ya da karşılıklı iki duvara asılır. Sonra çocuklardan kısa ipleri koparıp masanın üstüne koymaları istenir. Çocuklar, kısa iplerin tümünü toplayıncaya kadar devam edilir.

ÜFLEYEREK TOPU YÖNLENDİRME.

Oyuncu Sayısı: Bireysel.

Amaç: Dikkatli davranma, nefesini kontrollü kullanma.

Materyal: Pipet, masa tenisi topu, geniş bir masa, 2 adet silgi.

Uygulama: Masanın orta kısmına yakın bir yerde, silgilerle 10 cm genişliğinde bir kale yapılır. Top kaleye 30 cm uzakta bir mesafeye bırakılır. Çocuk, pipete üfleyerek topu kaleden geçirmeye çalışır. Oyuna katılan her çocuk, topu masadan düşürmeden kaleye sokuncaya kadar oyunu devam ettirebilir. Eğer topu masadan düşürürse, oynama hakkı sıradaki çocuğa geçer.

TOP SEKTİRME.

Oyuncu Sayısı: Bireysel.

Amaç: Psikomotor gelişimini destekleme, dikkatli davranma

Materyal: Basketbol topu.

Uygulama: 3 veya 5 metrelik top sektirme mesafesi belirlenir. Çocuklar sırayla başlangıç çizgisine gelirler. Önce durduğu yerde ısınma amaçlı birkaç defa topu elleriyle sektirdikten sonra belirtilen alanda topu elleriyle sektirerek varış noktasına kadar götürür. Eğer topu elinden kaçırırsa sadece bir hak tanınır. Topu 2 defa kaçıran çocuk sırayı bir sonraki arkadaşına bırakır. Varış noktasına kadar topu sektiren çocuklar alkışlanarak ödüllendirilir.

EN UZUN VE EN KISA ÇUBUKLAR

Oyuncu Sayısı: Grup

Amaç: Kavram gelişimini destekleme, ince ve kaba kaslarını geliştirme, rekabet düşüncesini geliştirme.

Materyal: 10 – 20 ve 30 cm’lik 10’ar adet plastik veya ahşap çubuk, CD çalar, uygun müziğin olduğu CD.

Uygulama: Çubuklar karışık olarak oyun alanının ortasına serpilir. Çocuklardan ikişerli gruplar oluşturulur ve gruplara sırayla oyun oynatılır. Çocuklardan birine en kısa çubukları, diğerine de en uzun çubukları toplaması söylenir. Müzik eşliğinde her çocuk, kendine ait çubukları toplayarak alanın bir tarafında biriktirir. Çubuklarını ilk toplayan çocuk birinci olur ve alkışlanarak ödüllendirilir. Almaması gereken çubuklardan da toplayan çocuk oyunu kaybeder.

:justi�fet����9.85pt'>Uygulama: Hayvan resimleri sırayla çocuğa gösterilir. Çocuk kendisine gösterilen hayvanın sesini taklit ederek çıkarmaya çalışır. Yanlış tepki veren çocuğa ipucuyla yardım edilir. Doğru tepki veren çocuk ödüllendirilir. Oyunun sonunda resmi gösterilen hayvanın sesini bütün çocuklar koro halinde çıkarır.

 

AYNISINI YAP

Oyuncu Sayısı: Grup.                                    

Amaç: Hayal gücünü geliştirme, renk algısını destekleme.

Materyal: Doğum günü partisi resimleri.

Uygulama: Önce doğum günü partileriyle ilgili resimler çocuklara gösterilir ve konu ile ilgili konuşmalar yapılır. Sonra çocuklara gözlerini kapatmaları söylenir ve şöyle devam edilir: Akşam olduğunu ve eve gittiğinizi hayal edin. Kapıyı açıp içeri girdiğinizde size doğum günü partisi hazırlanmış. Babanız size bir hediye veriyor. Hediyeyi açık baktığınızda çok güzel bir oyuncak olduğunu görüyorsunuz. Bu oyuncağın rengi nedir? Gözlerinizi açın ve oyuncağın rengini söyleyin.

 

BALON

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Psikomotor gelişimini destekleme, el-göz koordinasyonunu geliştirme ve gücünü kontrollü kullanma becerilerini geliştirme.

Materyal: Orta büyüklükte şişirilmiş bir balon.

Uygulama: Çocuklar 5-6 çocuktan oluşan gruplar oluşturulur. Her grup sırayla oyun alanına çıkar ve daire oluşturacak şekilde dururlar. Eğitimci balonu çocuklardan birine atar, o da karşısındaki veya çaprazındaki bir arkadaşına atar. Oyun bu şekilde devam eder. Balonu yere düşüren oyundan çıkar, tek kişi kalıncaya kadar oyuna devam edilir.   Eğer balon yere düşmüyorsa, yani oyun gereğinden fazla uzuyorsa, aşamalı olarak yeni kurallar eklenir ve oyunun güçlük düzeyi yükseltilir. Örneğin, sadece sağ ellini kullanma, sonra sadece sol elini kullanma, balonu tavana değdirme yasağı vb.

 

SAKLANAN NESNEYİ BULMA.

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Dikkat etme ve tahmin etme yeteneğini geliştirme.

Materyal: Herhangi bir nesne, nesnelerin saklanacağı yerler (minderler, dolap çekmeceleri vb).

Uygulama: Herhangi bir nesne çocuklara gösterilir. Sonra nesne, çocukların göremeyeceği bir biçimde tutularak, hızla çekmecenin içine bırakılır gibi yapılır ve çekmece kapatılır. Sonra nesne minderin altına bırakılır gibi yapılır; bu hareket 6-7 farklı yerde tekrarlanır. Böylece çocuklar nesnenin nereye konulduğunu anlamazlar. Daha sonra şöyle bir yönerge verilir: “Hadi hep birlikte mendilin nerede olduğunu bulun.” Mendili ilk bulan çocuk oyunu kazanır ve ödüllendirilir.

BALONLA DANS

Oyuncu Sayısı: Grup

Amaç: Bedeni üzerindeki kontrolü sağlama, birlikte hareket edebilme, rekabet edebilme.

Materyal: Balonlar, kaset/CD, kaset/CD çalar.

Uygulama: Çocuklar ikişerli olarak eşleştirilir. Eşler aralarına balon alarak müzik eşliğinde dans ederler. Balonları düşürmemeye çalışırlar. Balonu düşüren eşler oyundan çıkar. Tek çift kalıncaya kadar oyuna devam edilir. En sona kalan çift oyunu kazanır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam227
Toplam Ziyaret66151143
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat