BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Oyunlar 12

Elma toplama

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Hayal gücünü destekleme, zıplama ile ilgili koordinasyonu geliştirme.

Materyal: Masa.

Uygulama: Çocuklara, masanın üzerinde sepetler olduğu ve oyun alanının ortasında ise elma ağaçlarının olduğu söylenir. Her çocuk masanın üzerinden bir sepet alıp, ağaçların olduğu alana giderek sepetlerini yere bırakırlar. Önce ağaçtan düşmüş meyveleri, yere doğru eğilerek toplarlar, sonra yukarı doğru zıplayarak dallardaki meyveleri toplarlar. Sepetini elmalarla dolduran çocuklar, sepetlerini masanın üzerine bırakırlar.   

Halkada kalanlar

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Bedensel kontrol ile ilgili koordinasyonu geliştirme, müziğe eşlik edebilme.

Materyal: İp, koli bandı, müzik.

Uygulama: İpin her iki ucu bağlanarak halka yapılır ve yere bırakılır. 4-5 yerinden bantla zemine yapıştırılır. Gönüllü bir ebe seçilir ve müzik çaların yanına oturtulur. Çocukların sevdiği müzik çalınır ve çocuklar müzik eşliğinde halka ipin içinde ve dışında dans ederler. Ebe müziği durdurduğunda bütün çocuklar oldukları yerde dururlar. Halkanın içinde kalan çocuklar sayılarak not edilir. Başka bir çocuk ebe seçilir ve oyun aynı biçimde devam eder. Birkaç tekrardan sonra, halkada en çok çocuk yakalayan birinci olur.

Topu yakalama

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Atma ve yakalama ile ilgili koordinasyonu geliştirme, işbirliği düşüncesini destekleme.

Materyal: Küçük bir top.

Uygulama: Saymaca usulüyle bir ebe seçilir. Çocuklar oyun alanında beklerler. Çocuklardan birine top verilir. Ebenin amacı topu almaktır. Ebe topu almaya çalışınca, elinde top olan çocuk, topu başka bir arkadaşına atar veya verir. Topu yere düşüren veya ebenin topu kendisinden aldığı çocuk ebe olur. Oyun bir süre böyle devam eder.

Bacağından tutarak yakalama

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Bedensel kontrol ile ilgili koordinasyonu geliştirme.

Materyal: Tebeşir.

Uygulama: Tebeşirle geniş bir alan çizilir ve çocuklar bu alanda serbest olarak dolaşırlar. Gönüllü veya saymaca usulüyle bir ebe seçilir. Eğitimci ebenin bacağına hafifçe vurur. Ebe, eğitimcinin vurduğu yeri bir eliyle tutarak oyun alanındaki çocuklardan birinin bacak kısmına vurmaya çalışır. Ebe tarafından bacak kısmına vurulan çocuk ebe olur; o da vurulan yerden tutarak, başka birine vurmaya çalışır.

Sarıl kurtul

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Bedensel kontrol ile ilgili koordinasyonu geliştirme, işbirliği düşüncesini destekleme.

Materyal: Tebeşir.

Uygulama: Tebeşirle yere geniş bir alan çizilir ve çocuklar bu alanda serbest olarak dolaşırlar. Gönüllü veya saymaca usulüyle bir ebe seçilir. Ebenin görevi çocukları yakalamaktır. Ebe yaklaştığında el ele tutuşan veya birbirine sarılan çocuklar yakalanmaktan kurtulurlar. Tek kalan çocuk, ebe tarafından yakalandığında ebe olur.

TOP SEKTİRME

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Bedensel kontrol ile ilgili koordinasyonu geliştirme, işbirliği düşüncesini destekleme.

Materyal: Düdük.

Uygulama: Çocuklar ikişerli olarak eşleştirilir. Eşlerden biri yere çömelir ve ellerini dizlerinin üzerine koyarak bekler, diğeri ellerini arkadaşının başının üzerine koyar. Düdük sesiyle birlikte, çömelen çocuklar ayak uçlarından destek alarak top gibi sekmeye başlarlar. Bir süre sonra eşler rollerini değiştirerek oyuna devam ederler.

Yakalanmadan yerine gelme

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Koşma, atma ve tutma ile ilgili koordinasyonu geliştirme.

Materyal: Tebeşir, top.

Uygulama: Tebeşirle yere genişçe bir daire çizilir ve dairenin ortasına da küçük bir daire çizilir. Çocuklar büyük dairenin etrafında aralarında 1 metre olacak şekilde dururlar. Gönüllü bir ebe seçilir. Küçük dairede bekleyen ebe, topu arkadaşlarından birine topu atarak büyük dairenin dışına doğru koşar. Topu yakalayan çocuk, topu ortadaki küçük daireye bırakarak kaçan ebeyi yakalamaya çalışır. Ebe, yakalanmadan dairenin içine girip yerine geçerse, ebe olmaktan kurtulur, topu yakalayan çocuğun yerine geçer, çocuk da ebe olur.

Avcı ve kuşlar

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Koşma ile ilgili koordinasyonu geliştirme, tahmin etme ve kavram gelişimini destekleme.

Materyal: Tebeşir.

Uygulama: Tebeşirle birbirine paralel 2 çizgi yere çizilir. Çizgilerin aralarında 4-5 metre mesafe bırakılır. Çocuklar 2 gruba ayrılır; bir gruba “kuşlar” diğer gruba da “avcılar” denilir. Gruplar çizgilerin arkasında dururlar. Kuşlar grubu kendi aralarında gizlice bir kuş ismi seçerler. Sonra avcılar grubuna doğru yürüyerek, aralarında 1 metrelik mesafe kalınca dururlar. Avcılar grubunun üyeleri sırayla kuş isimlerini söyleyerek tahminde bulunurlar. Kuşların belirlediği isim söylendiğinde, kuşlar yerlerine doğru koşmaya, avcılar da kuşları yakalamaya çalışırlar. Yakalanan kuşlar oyunun dışına çıkarılır. Tek kuş kalıncaya kadar oyuna devam edilir.

Çömelme

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Hızlı hareket etme ve denge ile ilgili koordinasyonu geliştirme.

Materyal: Tebeşir, düdük.

Uygulama: Tebeşirle geniş bir daire çizilir ve çocuklar dairenin içine girerler. Gönüllü veya saymaca usulüyle bir ebe seçilir. Düdük sesiyle birlikte ebe çocuklardan birini yakalamaya çalışır. Yere çömelen çocuk yakalanmaktan kurtulur. Çömelmeden yakalanan çocuk ebe olur. Böylece bir süre oyuna devam edilir. 

SIRT SIRTA İTME

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: İtme ve denge ile ilgili koordinasyonu geliştirme, rekabet duygusunu destekleme.

Materyal: Tebeşir.

Uygulama: Tebeşirle birbirine 2 paralel çizgi çizilir. Çizgilerin arasında 1 metrelik mesafe bırakılır. Çocuklar birbirleriyle eşleştirilir. Eşler sırt sırta vererek çizginin ortasında beklerler. Eğitimcinin “başla” komutuyla çocuklar, birbirlerini itmeye ve çizginin dışına çıkarmaya çalışırlar. Eşini çizginin dışına çıkaran birinci olur. Tek çocuk kalıncaya kadar, birinci olanlar yarıştırılır.

Göğüs göğse yarışma

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: İtme ve denge ile ilgili koordinasyonu geliştirme, rekabet duygusunu destekleme.

Materyal: Tebeşir.

Uygulama: Tebeşirle birbirine 2 paralel çizgi çizilir. Çizgilerin arasında 1 metrelik mesafe bırakılır. Çocuklar birbirleriyle eşleştirilir. Eşler, çizgilerin ortasında ellerini arkadan bağlayarak göğüs göğse verirler. Eğitimcinin “başla” yönergesiyle çocuklar, birbirlerini itmeye ve çizginin dışına çıkarmaya çalışırlar. Eşini çizginin dışına çıkaran birinci olur. Tek çocuk kalıncaya kadar, birinci olanlar yarıştırılır.

Sağlam karpuz

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Denge ile ilgili koordinasyonu geliştirme.

Materyal: Çocuklar.

Uygulama: Çocuklar daire oluşturacak biçimde yere çömelerek ellerini dizlerinin üzerine koyarlar. Saymaca usulüyle bir ebe seçilir. Ebe, sırayla çocukların kafalarına dokunarak geriye doğru hafifçe iter. Dengesini kaybedip yere düşen çocuklar oyundan çıkar. Dengesini korumak için ellerini dizlerinden ayıran çocuklar da yanarak oyundan çıkar. Dengede kalıp yere düşmeyen çocuklar alkışlanır. Oyun birkaç defa daha tekrarlanır.

Karşı kıyı

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Koşma ile ilgili koordinasyonu geliştirme, rekabet ve işbirliği duygusunu destekleme.

Materyal: Tebeşir, düdük.

Uygulama: Oyun alanına tebeşirle birbirine  paralel 2 çizgi çizilir. Çizgilerin arasında 7-8 metrelik mesafe bırakılır. Çocuklar 2 gruba ayrılır. Her bir grubun üyeleri bir çizginin arkasında yan yana sıraya geçerler. Çizgiler karşı kıyı sınırları olarak adlandırılır. Düdük sesiyle birlikte, gruplar yer değiştirmek için karşılıklı koşarlar. Karşı kıyıya bütün üyeleriyle ilk geçen grup birinci olur. (Çocukların çarpışarak birbirlerine zarar vermemelerine dikkat edilir.)

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret66133193
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu
Saat