BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Oyunlar 17

SICAK - SOĞUK

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Duyusal gelişimini destekleme, duygusal farkındalık düzeyini yükseltme.

Materyal: Çocukların elinin yakmayacak sıcaklıkta suyla ve soğuk suyla doldurulmuş iki pet şişe.

Uygulama: Çocuklar daire oluşturacak biçimde yere otururlar veya ayakta dururlar. Pet şişeler, çocuklara gösterilerek “Bunların birinde sıcak, diğerinde ise soğuk su var. Sıcak su şişesini alan eli yanmış gibi, soğuk su şişesini alan üşümüş gibi yapacak” denilir. Önce sıcak su baştaki çocuğa verilir, eli yanmış gibi yaparak suyu yanındakine verir. Sıcak su bütün çocuklara verilinceye kadar devam edilir. Sonra soğuk su dolaştırılır.

YILAN VE TAVŞAN

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Duyusal gelişimini destekleme, duygusal farkındalık düzeyini yükseltme, nesneleri farklı biçimlerde algılama.

Materyal: Herhangi bir nesne (top, ip, kumaş parçası)

Uygulama: Çocuklar daire oluşturacak biçimde yere otururlar veya ayakta dururlar. Nesne çocuklara gösterilerek, “bu elimdeki nesnenin bir yılan olduğunu düşünün,  yılan şimdi uyuyor. Onu elden ele dolaştıracağız. Yılanı elimize alırken uyandırmamak için çok dikkatli taşıyacağız. Yılanı elimize alırken gerçek yılanmış gibi korkacağız ve bu korkuyu yüzümüze yansıtacağız,” denilir. Sonra aynı nesnenin tavşan olduğu ve elimize alırken onu seveceğimizi ve bu sevgiye de yüzümüze yansıtmamız gerektiği söylenerek, nesne elden ele aktarılır.

GÜLDÜRMECE

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Duygularını kontrol edebilme.

Materyal:

Uygulama: Çocuklardan biri ebe seçilir. Ebe tahtaya çıkarak komik hareketler yapar ve arkadaşlarını güldürmeye çalışır. Seyreden çocukların gülmemesi gerekir. Kendini kontrol edemeyip gülen çocuk, ebe olur. Birden fazla çocuk aynı anda gülerse, hepsi sahneye çıkar ve grupça komik davranışlar sergilerler.

NESNEYİ BULMA

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Görsel belleği geliştirme.

Materyal: Çocuk sayısı kadar birbirinden farklı küçük nesneler (silgi, kalemtıraş, ataç, boncuk vb).

Uygulama: Çocuklar daire oluşturacak biçimde yere otururlar veya ayakta dururlar. Her çocuğa avucunda saklayabileceği bir nesne verilir. Bir ebe seçilir ve dairenin ortasında bekletilir. Nesneler önceden ebeye gösterilir. Ebe, bir nesne ismi söyler. Adı söylenen nesne kimdeyse, nesneyi ebeye verir ve onunla yer değiştirir. Ebe grupta olmayan bir nesne ismi söylerse veya daha önce kendisinde olan nesnenin ismini söylerse oyundan çıkar.

 

HAYVAN VE MEYVELER

Oyuncu Sayısı: Grup.

Amaç: Dikkatli dinleme becerilerini geliştirme.

Materyal: Çocuk sayısı kadar meyve ve hayvan resmi.

Uygulama: Çocuklar daire oluşturacak biçimde yere otururlar. Her çocuğa bir hayvan veya meyve resmi verilir. Hayvan ve meyve isimlerinin geçtiği basit bir öykü anlatılır. Örneğin, “çocuk ormanda yürürken elma ağaçlarını gördü, ağaca doğru yürürken önüne bir tavşan çıktı…” vb. Anlatım sırasında adı geçen hayvan veya meyve kimdeyse, ayağa kalkıp oturur ve kartını gösterir. Tepki vermeyen veya yanlış kartı gösteren çocuk oyundan çıkar.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret66152272
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat