BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Otizmli kardeşle büyümenin 5 faydası

Her kardeş ilişkisi eşsizdir, ama ailede otistik bir çocuğa sahip olmak bütün dinamikleri değiştirir. Otistik bir kardeş ve çocukla büyümenin aileye kattığı zorlukların yanı sıra bireyin yaşam ve karakterinin şekillenmesinde pek çok avantaj da sunmaktadır. İşte otistik bir kardeşle büyümenin 5 faydası:

1-Algı: Genellikle genel popülasyondan farklı olarak otistik bir kardeşle büyümek,  genel nüfusa oranla farklı davranan biriyle yaşamak anlamına gelir. Kardeş, dünyanın sadece siyah ve beyaz olmadığını çok erken yaşta anlamaya başlar.

2-Perspektif: Dünyaya çok farklı yönlerden bakabilmeyi öğrenirler. Zor durumda sakin olmayı ve akılcı davranmayı öğrenirler.

3-Liderlik: Otistik kardeşi olan çocuklar çok daha erken yaşta olgunlaşırlar. Sık sık kardeşlerinin bakımında ebeveynlerine yardımcı olurlar.

4-Cesaret: Bazen kardeşlerinden toplum içinde utanma vb. davranışlar olsa da çoğunlukla toplumdaki algıyı değiştirmek için mücadele ederler. Edilen mücadele cesareti arttırır.

5-Yaratıcılık: Otizmli kardeşiyle, iletişim kurabilmek için birçok yöntem dener… Otizmli çocuğun dünyayı algılaması o kadar farklıdır ki, bu; kardeşte de birçok farklı bakış açısı oluşturur. Bazen otizmli birey resim, müzik matematik gibi alanlarda üstün yetenekli olur, bu da -kardeşin üstün yetenekli biriyle aynı evde büyümesi- ona büyük fayda sağlar. Sanat dolu evde büyür.

Sizleri, tüm bu anlattıklarıma güzel bir örnek olacak bir videoyla baş başa bırakıyorum.

5 yaşındaki Hena 8 yaşındaki otizmli abisini anlatıyor. O benim en iyi arkadaşım diyerek başlıyor ve 5 yaşında nasıl anlatılırsa o şekilde otizmi ve abisini anlatıyor…

Berat ÇELİK

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret66152283
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat