BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Süper İyi Günler

"OTİSTİK BİR ÇOCUK DEDEKTİF OLUNCA!.. 

Hayatı anlıyor mu? Yoksa anlamaya mı çalışıyor diye sorguladığımız otistik bir çocuk dedektif olunca… Olanlar oluyor... Ve otistik bir çocuk dedektif olur mu?.. Eğer isterse bal gibi olur dedirten İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan 'Süper İyi Günler ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı' adlı roman okuyucularına farklı bir bakış kazandırıyor. 

Christopher 15 yaşında, sıkı bir Sherlock Holmes hayranı, sarı ve kahverengiden nefret ediyor. Çok gerekmedikçe sohbet etmekten hoşlanmıyor. Hoşlandığı şeyler; uzayla ilgili belgeseller izlemek, matematik soruları çözmek ve geceleri gökyüzünü izlemek. Christopher bir otistik ve ‘özel ihtiyaçlılar' okuluna gidiyor. 3 rakamlı sayıları kafadan çarpabiliyor ve 7.057'ye kadar bütün asal sayıları sayabiliyor. 

Yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak en büyük hayali. Bir başka hayali ise dedektif olup cinayet çözmek. Bir gece komşularının köpeğini bahçe tırmığıyla öldürülmüş olarak buluyor. Bu cinayeti kimin işlediğini bulmaya karar vermesiyle hayatı soluk kesen bir serüvene dönüşüyor. Süper İyi Günler'de günlük yaşamın tüm önemsiz ayrıntılarının bir otistiğin gözünde nelere dönüşebileceğini göreceksiniz.... "
http://www.yasadikca.com/mozaik.php 

"...
Uzun yıllar otistik çocuklarla çalışmış İngiliz yazar Mark HADDON, Süper İyi Günler'i otistik Christopher'ın ağzından yazmak gibi zor bir işe girişmiş. Zor, çünkü dilin hem basit hem inandırıcı hem de dahiyane olması gerek. Süper İyi Günler, İngiltere'de 1,5 yıldır en çok satan listesinde olduğuna göre sanırız bunu başarmış da. Zor, çünkü sıkıcı olmadan okuyanları otizm gibi hakkında pek az şey bilinen bir hastalıkla ilgili bilgilendirmeye çalışıyor. Kitap aynı zamanda ailelerin yaşadığı zorluklara, bir otistiğin hayatı doğru algılayabilmesi ve başarılı olabilmesi için ona nasıl davranılması gerektiğine dair ipuçlarıyla da dolu..." 
http://www.istegenc.com.tr/content/k...ArticleID=1768 

Özel Eğitim alanında okuduğum çok fazla kitap yok; ama okuduklarım arasında bu kitap en aklımda kalan oldu... Bir otistiğin dilinde yazıldığı için onların dünyası, çevrenin onların dünyası üzerindeki etkileri düz anlatımdan çok daha rahat anlaşılıyor ve okuyanda daha çok etki bırakıyor... Herkese öneririm, çok da akıcı bir kitap...

"İnsanlar kafamı karıştırıyor. 
Bunun iki temel nedeni var. 
İlk neden, insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobham, tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor. Bu ifade 'Seninle seks yapmak istiyorum.' anlamına gelebilirmiş, ayrıca 'Biraz önce söylediğim şeyin aptalca olduğunu düşünüyorum.' demek de olabilirmiş. 
Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum çünkü onları anlamıyorum." (arka kapaktan

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam254
Toplam Ziyaret66151170
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat