BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Bilişim Teknolojisi ve Otizm

Bilişim Teknolojisi (IT) işlerinin merkezi durumundaki şehirlerde, otizm prevalansının diğer şehirlere göre daha yüksek olabileceğinden haberdar mıydınız?

Hollanda'da yapılan bilimsel bir çalışmaya göre, Bilişim Teknolojisinde önder Eidhoven'da yaşayan çocukların diğer bölgelelerde yaşayanlara oranla daha fazla otizm belirtisi gösterdiği bulgulandı. 

Çalışma Cambridge Üniversitesi araştırmacılarından Simon Baron-Cohen tarafından yönetildi ve sonuçlar 17 Haziranda yayınlanan Journal of Autism and Developmental Disorders dergisinde açıklandı.

Bulunan sonuçların Californiya'nın Silikon Vadisi gibi Bilişim Teknolojisinde önder olan bölgelere de uygulanabileceği düşünülüyor. 

Bulguların otistiklerde görülen aşırı sistematikleştirme (hyper-systemizing) teorisine uyduğu bildirildi.  Bu teoriye göre otistiklerde, çalışan objelerin çalışma sistemini anlama güdüsü çok yüksek oluyor. Bu tür maharetler Bilişim Teknolojisinde, mühendislikte, fizik ve matematikte çok gerekli ve değerli üstünlüklerdir. 

Peki çocuklarda görülen otizmin, Bilişim Teknolojisinde çalışan yetişkinlerle ne ilgisi olabilir?Bu soruya cevap su şekilde geliyor: Bilişim Teknolojisine ya da teknik konulara yönelen yetişkinlerin en belirgin özelliği sistamatikleştirmektir. Kendileri otistik olmasalar da bu tür özellikleri bir sonraki nesile -yani çocuklarına- devrediyorlar. Araştırmacı Simon Baron-Cohen MyHealthNewsDaily dergisinde yaptığı röportajda, sonuç olarak bu yetişkinlerden doğan çocukların tam gelişkin otistik özellikler gösterdiğini söyledi. Bu nedenle otizmin toplumlarda ısrarla yükselmekte olduğunu da ekledi.  

Kısaca Çalışma Metodu: 

Baron-Cohen ve çalışma grubu Hollanda'da üç değişik bölge okullarında anketler yaptı. Temelde okullarda kaç öğrenci olduğunu ve kaç tanesinin otistik olduğu bulgulandı. Karşılaştırmanın güçlü olması için seçilen çocukların kaç tanesinde diğer gelişim dizorderleri olduğu da tespit edildi. Örneğin dikkat eksikliği hiperaktivite dizorderi ve dispraksi gibi bozuklukları olan çocuklar da tespit edildi.  Çalışmaya 62,505 çocuk katıldı ve Eidhoven bölgesinde her 10.000 çocuktan 229unda otizm olduğu sonucuna varıldı.  Öteki bölgelerdeki çocuklara göre bu oran istatistiksel olarak çok yüksek bulundu (Haarlem bölgesinde her 10.000 çocuktan 84ü, Ücrecht bölgesinde her 10.000 çocuktan 57si otistikti.) Haarlem ve Ücrecht bölgelerindeki otizm prevalansının diğer bütün bölgelerde (yani Bilişim Teknolojisinde ileri sayılmayana bölgelerde) aşağı yukarı aynı olduğu görüldü. 

Bulgulara göre, Bilişim Teknolojisi (IT) işlerinin merkezi durumundaki şehirlerde otizm yüksek prevelans gösteriyor. Araştırmacılar otizmin yüksek prevalans gösterdiği okullardaki çocukları izlemeye devam edeceklerini ve yeni bulguların periyodik olarak yayınlanacağını söylediler.


Kaynak: Journal of Autism and Developmental Disorders - 17 Haziran 2011.

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam230
Toplam Ziyaret66151146
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat