BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Otizmin Görülme Sıklığı

Otistik çocukların nüfusa oranını belirlemek için yapılan araştırmaların hiçbiri aynı sonucu vermemektedir. Öyle ki, bazen iki araştırmanın sonuçları arasındaki fark 20 katı kadardır. Kimi araştırmacı 10.000’de 2 derken, kimisi de 10.000’de 4 olduğunu söylemektedir. Şimdi daha çok kabul gören orana göre, 2000 çocuktan biri gerçek otistiktir, 500 çocuktan biri de otistik davranış gösterir. Aşırı öğrenme güçlüğü olan ortalama 2 çocuktan birinde bazı otistik özellikler görülebilir.

2000 yılından sonra yapılan bazı araştırmalarda, 150 çocuktan birinin otistik özellikler gösterdiği belirtilmiştir. İngiltere’deki National Autistic Society, 110 çocuktan birinin otistik olduğunu kabul etmektedir. Bu artışa iki farklı yorum yapılıyor: Kimileri bunu çevredeki kimyasal kirliliğe ve beslenme kültürlerinin farklılaşmasına bağlarken, kimileri de bozukluğun daha iyi tanındığını, yani çok hafif otistik özellik gösteren çocukların da orana dahil edildiğini söylüyor.

 

Cinsiyet Dağılımı

 

Otizm, erken bireylerde daha çok görülmektedir. Bunun nedeni konusunda kesin bir bilgi yoktur. Otizmi ilk tanımlayan Leo Kanner, kendi döneminde yaptığı araştırmalarda üç otistik çocuktan ikisinin erkek, birinin kız olduğu sonucuna varırken, Hans Asperger sekiz otistikten yedisinin erkek birinin kız olduğunu söylemiştir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda ise, dört otistikten birinin kız çocuğu olduğu belirtilmektedir. Otizm ile ilgili çalışmalarımız sonucunda bizlerde böyle bir sayısal veriye ulaştık.

Otistik kız çocuklarda, büyük oranda beyinde hasar ve IQ (zekâ düzeyi) gibi ciddi yetersizlikler daha sık görülürken, erkeklerde daha çok dil ve zihinsel fonksiyonların yetersizliğinin söz konusu olduğu da öne sürülmektedir (Darıca, Abidoğlu, Gümüşçü, 2002).

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret66152271
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat