BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Giyinmeyle İlgili Problemler

Otistik çocukların birçoğu ayakkabı giymeyi sevmez ve bulduğu ilk fırsatta ayakkabılarını çıkarır. Çamurlu ve buzlu yollarda ayakkabı giymektense, yalınayak yürümeyi tercih eder. Çocuk büyüdükçe ve çevresine uyumu geliştikçe bu ve benzeri alışkanlıkları bırakır.

Ağır düzeyde olan otistik çocukların bir kısmı, bütün giysilerini çıkartıp, çıplak kalmak ister. Giysileri giydirilir, on dakika sonra anne bakar ki, çocuk bütün giysilerini çıkarıp atmış. Bu çocuklara, çıkaramayacağı giysiler ve bağcıklarını çözemeyeceği ayakkabılar giydirilebilir.

Giyimle ilgili diğer bir sorun ise, renk ve kumaş takıntısının olmasıdır; kimi çocuk sadece sevdiği renkteki giysileri giyer, kimisi de sadece bir çeşit kumaştan yapılmış giysileri giyer. Takıntılı olduğu giysiden başka bir giysi giydirilmek istendiğinde kıyametleri koparır. Bu sorunu büyütmenin bir anlamı yoktur; ama şöyle bir yöntem uygulanabilir: Örneğin, çocuk sadece kırmızı giysiler giyiyorsa, içinde farklı renkler olan kırmızı giysiler giydirilebilir ve farklı renkteki bölüm aşamalı olarak artırılır. Aynı yöntem yalnızca tek çeşit kumaştan yapılmış giysileri yiyen çocuklara da uygulanabilir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam126
Toplam Ziyaret66072724
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.593918.6684
Euro19.393719.4715
Hava Durumu
Saat