BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Çocuklarda Spastisite

Spastisite, beyin kabuğundaki motor alandaki sinir hücrelerinin (nöron) veya bu hücrelerin omuriliğe kadar giden uzantılarının hasar görmesi sonucu, o nöronların hareket ettirdiği kaslarda görülen sertlik durumudur.
Çocuklarda spastisite sıklıkla beyin felcine (serebral palsi)  bağlı olarak görülür, ayrıca geç dönemde gelişen beyin hasarları da çocuklarda spastisiteye yol açabilir.
Spastisite tedavisinde en önemli nokta, spastisite oluşturacak beyin hasarı ortaya çıktığında ‘erken dönemde’ fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanmasıdır. Düzenli ve uygun rehabilitasyon, kaslarda sertlik gelişmesini engelleyip, çocuğun etkilenmiş uzuvlarını kullanma kapasitesini kısmen veya tam olarak sağlayabilir.
Gecikmiş olgularda ya da ağır vakalarda spastisiteyi çözmek zor olabilir, Hekim kontrolünde kullanılan çeşitli ilaçlar fayda sağlayabilir. 
 Seçilmiş hastalarda botoks toksin uygulaması spastisiteyi geçici olarak çözebilir, ancak botoks uygulandıktan sonra yoğun fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanması şarttır.
Spastisite cerrahisinde cerrahi girişim, seçilmiş hastalarda uygulanabilir; rizotomi adıyla bilinen omuriliğin arka köklerine uygulanan cerrahi müdahale başarılı sonuçlar verebilir. Ayrıca, spastisite sonucu gelişmiş kontraktürler cerrahi yöntemle açılabilir.
Çocuklarda spastisite tedavisi Çocuk Nörolojisi, Fizik Tedavi, Çocuk Nöroşirürji, Ortopedi disiplinlerinin birlikte yaklaşımı ile çözülebilecek bir durumdur.

 Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Spastisite Grubu adına
Uz. Dr. Evrim Karadağ, Prof. Dr. Yüksel Yılmaz, Prof. Dr. M. Memet Özek

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam258
Toplam Ziyaret66151174
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat