BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Motivasyon Nasıl Artırılır

Ders çalışmayı sevmeyen öğrenciler olduğu gibi çalışırken sıkılanların sayısı da hayli fazladır. Çalışmayı sevmemek, çalışmaya başlayamamak kişide motivasyon eksikliği olduğunu gösterir. Çünkü motivasyon kişiyi davranışa yönlendiren istektir.

Çalışmayı sevmemek, çalışmaya başlayamamak kişide motivasyon eksikliği olduğunu gösterir. Çünkü motivasyon kişiyi davranışa yönlendiren istektir. Eğer davranış gerçekleşmiyorsa motivasyon eksikliği söz konusudur.

 Motivasyonu sağlayan etkenlerin başında çalışmayı ihtiyaç olarak görmek gelir. Eğer çalışma sonucunda elde edilecek olanlar önemli bir ihtiyaç olarak görülürse kili bu ihtiyacı gidermek için çalışmayı kendisi isteyecektir. Televizyon reklamları da ürünleri tüketiciye ihtiyaç olarak hissettiren motive edici yayınlardan başka bir şey değildir. Hedef, tüketicinin ürünü ihtiyaç olarak görmesini sağlayarak bu ürünü almasına yönelik davranışı yapmasını sağlamaktır. Öğrenci öyleyse çalışmayı bir ihtiyacı gidermek için gerekli görmelidir.

Sınav sonucunda ulaşılacak hedef iyi belirlenmişse ve öğrenci bu hedefe ulaşmak istiyorsa hedefi düşünmesi onu çalışmaya motive edecektir. Bu bakımdan çalışma konusunda bir isteksizlik hissettiğinizde bol bol hedefinizle ilgili hayaller kurun. Hedefinize ulaştığınızı düşünün. Hedefe ulaştığınızda kazanacaklarınızı düşünün. En son ise hayallerinize ulaşmanın çalışmakla olduğunu düşünün. Böylece kendinizi çalışmaya karşı motive etmiş olursunuz.

Çalışma sonucunda bir ödül belirleme de motivasyona katkı sağlar. Çok istediğiniz bir şeyi yapmayı kendinize ödül olarak koyabilirsiniz. Eğer bilgisayarla ilgilenmeyi, maçı, televizyonu, yemek yemeyi, uyumayı ya da başka bir şeyi çok seviyorsanız bu çok sevdiğiniz şeyi, çalışma sonrasında kendinize ödül olarak koymanız motivasyonunuzu dolayısıyla da çalışmaya başlamanızı sağlar.

Merak, motivasyonu sağlar. Bu nedenle çalışılacak dersle ilgili sizi meraklandıracak konular araştırın. Bunun için sevdiğiniz derslerden yararlanabilirsiniz.

İlgi motivasyonu artırır. Derslerin ilgilendiğiniz kısımlarının üzerinde durun. Daha sonra ilgi alanlarınızı genişletin. Bunun için derslerden öğrendiklerinizin günlük hayatla bağlantısını kurmaya çalışın. Bu şekilde, çalışmaya başlayamamak gibi bir sorundan kurtulabilirsiniz.

 

Konsantrasyon eksikliği, her bir birey, özellikle öğrenciler için de oldukça önemlidir.

Zihniniz bir şeyden diğerine kayıyorsa,yoğun tempolu iş yaşamınız veya ilgilendiğiniz konu size sıkıcı, zor gelmeye başlamıştır. Doğal olarak konsantrasyonunuz azalmaya doğru gitmektedir

Yetişkinler için kısaca;
1- Yaşamınızda endişeler varsa 
2- Mutsuz bir evlilik, ikili ilişki yaşıyorsanız
3- Yoğun stress altında çalışıyorsanız 
4- Çözümleyemediğiniz sorunlarınız varsa 
5- Dıştan gelen etkenler sizi zorluyorsa
6- Beslenme bozukluğunuz varsa

Öğrenciler ve gençler için;
1-Okulu ve arkadaşlarını benimsememişse
2-Derslerinden bazılarında zorlanıyorsa 
3-Başarısız arkadaşlar edinmişse
4-İlgisini dağıtacak konulara yönelmişse
5-Ailede yeterli sevgi ilgi görmüyorsa
6-Maddi problemli, bir ortamda yaşıyorsa
7- Flört seçimi döneminde ise ..vs

Konsantrasyon eksikliği yaşanır eğer yeterli üzerinde durulmazsa,gitgide ilerler

Öncelikle ,herkesin bir konsantrasyon zamanı vardır. Bu zamanlar kiminde, bilgisayarda gezinmek, diğerinde,filim seyretmek, müzik dinlemek, ev işi yapmak,spor yapmak olarak sıralanabilir.

Konsantrasyonda en önemli etken motivasyondur. Motivasyonunuzu sağlayacak ne ise, öncelikle bunu yerine getirmeniz gerekir.

Sabahın erken saatinde kalkıp, okuldaki sınava yetişmek veya bir iş görüşmesine gitmek toplantıya katılmak sizin için önemlidir Bu durumda ise,konsantre olmanız için, bakalım neler yapmamız gerekir:

YAŞAMINIZA DEĞER VERİN

1- Çok geç saatlere kadar uykusuz kalmayın
2- Karbonhidratlı besinleri azaltın
3- Sunni,tatlandırıcılar,asit içeren içeceklerden uzak durun
4-B vitaminleri içeren yiyecekleri arttırın
(fındık, ceviz, fındık, fasulye, bezelye, süt, yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler, avakado, karnabahar ve ıspanak )
5-Demir eksikliğini giderin( Kırmızı et,deniz ürünleri,brokoli vs)
6-Hafif müzikler dinleyin Hoş (lavanta ) kokular koklayın
7- Bol bol su için Vucudunuzun büyük bölümü suyla kaplıdır
8-Aklınıza gelen konuları not tutun.Fikir defteri edinin

NEFES EGZERSİZİ YAPIN

1. Rahat bir konumda oturun.Kısa bir süre için,telefonları kapatın

2. Yavaş yavaş nefes alın verin Sırayla önce göğsünüzün alt kısmını,(diyafram) aldığınız nefesle doldurun. Yavaş yavaş nefes alın

3. Gözleriniz kapalı,şu an son derece rahatım deyin

4. Sonra rahat ve sakin bir şekilde nefesinizi verin.

5. Birkaç saniye durun ve aynı derin nefes alıp verme işlemini tekrar edin.

6. Bu egzersizi yaparken başınızın döndüğünü hissederseniz, nefes alıp vermeyi çok hızlı yapıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda yavaşlayın.

7. Aynı zamanda denizkenarında, sevdiğiniz bir manzaralı ortamda olduğunu düşünün. Burada son derece rahat olduğunuzu hayal edin

8- Yavaş yavaş ortama dönün ve dönerken son derece rahatım deyin

Öğrencilere etkin aktif sporlar yaptırılması, satranç gibi zihinsel aktivasyonu arttırıcı yöntemler, öğretilmesi oldukça önemlidir

Gençler, yürüyüş, yüzme meditasyon, yoga, tai chi ile konsantrasyonlarını sağlayabilirler

Yoğun tempolu işte çalışan ve vakit sorunu olanların, Mutlaka sağlıklı beslenip,iyi uyku almaları, nefes egzersizlerini yapmaları ile bir derece çözümlenmiş olur.

 www.dikkatiguclendirme.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret66152283
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat