BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Dil Ve Konuşma Terapisi Nedir?

Dil ve konuşma terapisi, dil ve/veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan tedavi yöntemidir. Konuşma  bozukluğu  seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problem iken  dil bozukluğu anlamadaki güçlük ya da  düşüncelerini bildirmek için kelimeleri biraraya koyamamaktır.

 

Konuşma terapisti çeşitli dil ve konuşma bozukluğu olan  her  yaştaki kişiye yardım eder. İşte konuşma terapistinin düzeltebileceği sorunlara birkaç örnek:

      Artikülasyon bozukluğu : Eğer sesleri doğru çıkarmada ya da kelimeleri doğru söylemede  sorun yaşanıyorsa,  bu artikülasyon problemidir. Örneğin  çocuğunuz ‘araba’ yerine ‘ayaba’ ya da ‘ekmek’ yerine ‘epmek’ diyorsa artikülasyon sorunu vardır.

 

      Akıcılık sorunları ( kekemelik)  : Eğer çocuğunuz sesleri tekrar ediyorsa; kelimeyi tamamlamayı güçlükle yapıyorsa; akıcılık sorunu/ kekemelik  olabilir. Örneğin; ‘sosis’ kelimesini söylerken ‘so-so-so-sosis’ ya da ‘sssssssosis’ diyebilir. kekeleyen çocukların akıcılık sorunları vardır.

 

      Ses bozukluğu : çocuğunuz cümlesine başlarken sesi gür  ve net olabilir fakat cümlesi bitinceye  kadar sesi azalabilir, kısılabilir  ve sesi sanki  ağzında geveliyormuş gibi çıkabilir. Bazen de çocukların sesi sanki soğuk algınlığı almış gibi ya da burunlarından konuşuyormuş gibi çıkabilir. Bunlar da ses bozukluğunun birkaç örnek olabilir.

 

      Dil bozukluğu : Çocuğunuz  karşısındaki kişinin söylediklerini anlamada sorunu olabilir  ya da düşüncelerini ifade etmek için kelimeleri biraraya getirmede sorunu olabilir. böyle bir durum varsa çocuğunuzun dil bozukluğu olabilir.

 

 

Dil Ve Konuşma Terapisini Kim Yapar?

 

Dil ve konuşma bozukluğu çocukları ve yetişkinleri, tanılayan, değerlendiren, terapiyi hazırlayan ve uygulayan kişiye ‘Dil ve Konuşma Terapisti’ ya da ‘Dil ve Konuşma Patoloğu’ denir.  Dil ve Konuşma Terapisti, insan iletişimi, gelişimi ve bozuklukları alanında profesyonel kişiler tarafından eğitilen; dil ve konuşma bozuklukları alanında yüksek lisans derecesine sahip olan kişidir.

 

 

Kimlerin Konuşma Terapisine İhtiyacı Vardır?

 

Eğer çocuğunuzda şu durumlardan biri varsa, konuşma terapisine ihtiyacınız olabilir :

        Dudak-damak yarıklığı

        Ağız etrafındaki zayıf kaslar

        Yutma problemi

        Kekemelik

        Gelişim geriliği

        Zihinsel gerilik

        İşitme kaybı

        Otizm

        Down Sendromu

        Serebral Palsi

 

 

Terapi Ne Kadar Sürer?

 

Çocuğunuzun dil ve konuşma terapisine ne kadar süre ile devam edeceği konuşma sorununa bağlıdır. Bazı konuşma sorunlarının düzeltilmesi diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Haftalık terapi seansı çocuğun performansına ve bireysel özelliklerine bağlıdır. Konuşma terapistine hafta bir, iki kez ya da daha fazla devam edebilirsiniz. Terapi  birkaç haftadan birkaç aya, birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret66185153
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.098331.2229
Euro33.630733.7655
Hava Durumu
Saat