BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Kurt Lewın

 Lewin’e göre kişiyi anlamak için onun çevresiyle olan ilişkilerini anlamak gerekir. Bu kuram kişinin bütünlüğü üzerine vurgu yapar ve kişinin sınırlarından bahseder. Bu sınırlar birbirine geçirgen olan alanlardan oluşmuştur. Bu kuramın belli başlı özellikleri şunlardır:

1. Davranış meydana geldiği alanın bir fonksiyonudur.

2. Davranışı çözümleme, parçalardan farklı olan top yekûn durumla başlar.

3. Somut birey somut bir durumda matematiksel olarak ifade edilir.

  Hayat alanı, bir yerdeki kişiyi ve onun çevresini kapsar. Bu kişinin hem özel iç alanını, hem yaşadığı nesnel dünyayı hem de ilişkilerini içerir. Hayat alanının merkezinde benlik vardır.

 

Benlik Aile

Çevre Toplum

 Bu sistemlerin kişiden kişiye verildiğinde sayısında farklılıkların görülmesi, bireysel farklılıkları oluşturur. Hayat alanındaki engeller önemlidir. Bu engeller bireyin kendisi tarafından yaratılabileceği gibi çevre tarafından da yaratılabilir. Bu yaşam alanının ne kadar sübjektif ne kadar objektif olduğuna bağlıdır. Hayat alanında bir sınırdan diğer sınıra geçişi etkileyen artı ve eksi yükler vardır. Kişinin iç yapısının özellikleriyle dış dünya arasındaki ilişkiler artı yüklüyse bu kişinin davranışları daha ileriye dönük daha uyumlu olacaktır.

 Lewin her kişinin ileriye yönelik davranışlarda bulunabilecek bir yapıya sahip olduğunu söyler. Davranışın belirleyicileri geçmişe değil ona aittir. Yaşam alanında bireyi çeken ve iten şeyler vardır. Bireyin tepkisi, öğrenmesi, kişiliği bunlara göre biçimlenir. Algı, duygu, zihinsel süreçler, kişinin yaşam alanına ve onun özelliklerine bağlıdır. İnsanların yaşam alanları farklı olduğu için birbirlerinden farklıdırlar. Ayrıca yaşam alanı içindeki alt sistemlerin kişiler içinde taşıdığı önem de farklıdır. 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam228
Toplam Ziyaret66151144
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat