BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Oral Sekste Kanser Riski

ABD'de yapılan bir araştırma, oral seks yoluyla kolayca bulaşabilen bir virüsün erkeklerde ve kadınlarda gırtlak kanserine yol açabildiğini ortaya koydu.

ABD'deki John Hopkins Üniversitesi bilim adamlarının 300 kişi üzerinde yürüttüğü araştırmada, HPV'nin (Human Papilloma Virus) bademcik, gırtlak ve dili içeren "orofarenjal bölgede" kanser riskini sigara ve alkolden çok daha fazla arttırdığı ileri sürüldü. Daha önceki araştırmalarda bu tip kanserlerin temel nedeni olarak sigara alışkanlığı ve alkol tüketimi gösteriliyordu.

İngiltere'de yayımlanan "New England Journal of Medicine"de yer alan araştırmada, bu bölgede tümör gelişimi gözlenen 100 kişinin tükürük ve kan örneklerini inceleyen uzmanlar, kalıtsal özelliklerin ve alkol ile sigara kullanımı gibi faktörlerin de etkisini hesaba kattıklarında HPV'nin gırtlak kanseri riskini 32 kat artırdığını gözlemlediler.

Uzmanlar ayrıca virüsün en kolay ve en hızlı oral seksle bulaştığını vurgulayarak, hayatları boyunca 6'dan fazla kişiyle oral seks yapanların HPV enfeksiyonu kapma risklerinin 9 kat daha fazla olduğu vurgulandı.

HPV enfeksiyonun kadınlarda, rahim ağzı kanserinin de en önemli nedeni olduğu biliniyor. Cinsel açıdan aktif kadınların yüzde 80'inin herhangi bir döneminde HPV enfeksiyon geçirdikleri belirtiliyor.

Rahim ağzı kanserine karşı korunmak için HPV'ye karşı bir aşı bulunduğunu belirten uzmanlar, aynı aşının orofaringeal bölgede gelişen kanserlere karşı kullanılması için çalışmalara başladıklarını söylediler.

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret66152273
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat