BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Bebeklerde Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği konusunda merak edilen bir başka konu da Bebeklerde Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır, sorusunun yanıtıdır. Çocuk sürekli olarak, kendisinden toplumsal kurallara uyması ve öğrenmeye yönelik bir takım faaliyetler yapması istendiğinde bunu yapmıyorsa, dikkat yetersizliği sorunundan söz edilebilir.

Dikkat eksikliği olan bebek komut almakta zorlanır. Kendisinden bir şey yapılması istendiğinde bunu yapmakta zorlanır. Ama dikkat edilmesi gereken, örneğin 3 yaş çocuğunun dikkati adeta saniyelerle sınırlıdır. Bir objeyle kısa süreyle oynuyor diye ona dikkat yetersizliği teşhisi konulamaz. Ayrıca 3 yaş çocuğu yaşıtlarıyla oynamayı bilemez. 4 yaşında seri oynarlar, yan yana oynarlar ama yine karşılıklı oynayamazlar. 5 yaşında karşılıklı oynama başlar. Annenin 3 yaşındaki böyle bir çocuğa kuralara uymuyor teşhisi koyması lazımdır. Kurallara uymamak da yine bir iletişim ve ilişki sorunudur. Eğer anne aşırı kural koyuyorsa ve her koyduğu kuralı takip etmiyorsa ilişki laçkalaşmıştır.

Çünkü çocuktan sayılı bir şeyi talep etmeli ve bunu da takip etmelidir. Yoksa çocuk konulan kuralara uymaz, buna da dikkat yetersizliği koyamaz. Okul öncesi dönemde anne, “ben bu çocukla baş edemiyorum diyorsa, uzmana gidilmelidir. Çünkü bu çocukların bir bölümünde dikkat yetersizliği olabilir. Dikkat eksikliği isimli sendromu veya dürtüsellik genellikle erkek çocuklarda görülüyor. Ayrıca bu sorunun ortaya çıkışında genetik faktörlerin de etkisi bulunuyor.

http://www.basaranyayinlari.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret66152284
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat