BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Dikkat Geliştirici oyunlar

Dikkat Geliştirme aslında tahmin edildiği gibi zor birşey değildir. Bunun için birtakım kitaplar Başaran Yayınları'nda mevcuttur. Dikkat, öğrenmenin temelinde yatan en önemli unsurlardan biridir. Okulöncesi dönemde dikkati yoğunlaştırma becerisi yeni yeni gelişmektedir. Aşağıdaki küçük alıştırmaları evde hem çocuğunuzla keyifli vakit geçirmek için hem de onların dikkat-hafıza gelişimlerine katkıda bulunmak için uygulayabilirsiniz.

 Hafıza-Dikkat İle İlgili Alıştırmalar

 1. Farklı Resim Bulma:

 Çocuk, bu alıştırmalarda kendisine gösterilen dört resimden farklı olanı bulmaya çalışır. Farklı olanı bulduktan sonra diğerlerine göre neden farklı olduğunu anlatmalıdır.

 

2. Resim Hatırlama:

 

Çocuğa bir dakika süresince bir resim gösterilir ve bir dakika sonra resim kapatılır. Daha sonra resimle ilgili sorular sorulur.

 3. İki Resim Arasındaki Farkı Bulma:

 Birbirine benzeyen ama aralarında küçük farklılıklar bulunan iki resim çocuğa gösterilir. Bunların arasındaki farklılıklar çocuğa anlatılır.

 

4. Şekilleri Hatırlama:

 

Anne-baba bir takım geometrik şekiller çizerek çocuğa bir dakika süreyle gösterir. Bir dakika sonra resim kapatılır ve çocuktan hatırladığı kadarını çizmesi istenir.

 5. Anlatılan Hikâye İle İlgili Sorular Sorma:

 Çocuğa kısa bir hikaye anlatılır. Daha sonra bu hikayenin belli kısımları ile ilgili sorular sorulur.

 

6. Nesna Saklama:

 

Bu oyun için evin belli bir odası seçilir ve çocuğa etrafındaki nesnelere dikkatlice bakması söylenir. Çocuk odadan çıkınca herhangi bir nesne saklanır. Çocuk odaya döndüğünde hangi nesnenin saklandığını bulmaya çalışır.

 

7. Balonla Oynama:

 

Oyuncular şişirilmiş bir balonu birbirlerine atarak yere düşürmemeye çalışırlar. Bu oyun aynı zamanda çocuğun konsantrasyonunu sağlamasını da destekler.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam230
Toplam Ziyaret66151146
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat