BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Kum Terapisi


Kum Terapisi, 1950`li yılların sonuna doğru Jungian çocuk psikoterapisti Dora Kalff tarafından İsviçre`de geliştirilmiştir. Kalff`ın çalışmalarında Jung, Margaret Lowenfeld, H. G. Wells, Winnicott (oyun), Neumann (gelişimin basamakları) ve Budizm`in etkileri görülmektedir. Kum Terapisi kendi içerisinde tam bir terapi yöntemi olduğu gibi diğer yaklaşımlarla (rüya, sanat ve/veya sözlü yöntemlerle) da birleştirilebilir. Kum terapisi diğer terapi formatlarından oldukça farklı bir yaklaşımdır. Kum oyununda sembol oluşturma yolu ile bilinçdışı (bireysel veya kolektif bilinçdışı) ile çalışılır. Yorumlama, öneri yapılmaz, geri bildirimde bulunulmaz ya da soru sorulmaz.

Kum terapisinde, kişi minyatürlerle kum havuzu içerisinde bir dünya yaratmak için tüm imkanlara sahiptir. Terapist çalışma süresince belirli bir mesafede durur, süreci not alarak kaydeder. Danışan kum havuzundaki çalışmasını tamamladığında yakınlaşır ve yapılan eser beraberce gözlemlenir. Danışanın ne gördüğü ya da onun anlattığı hikaye dinlenir.

Weinrib (1983)`e göre kum terapisinde iki süreç işler: bunlardan birisi `iyileşme`, diğeri ise `bilincin genişlemesi` ya da `farkındalığın artması`dır.

1. İyileşme: Ailenin yaşantısındaki erken dönem ihmal, taciz, terk edilme, doğum öncesi, sonrası travmaların yeniden ele alınarak işlenmesi.

2. Farkındalığın Artması ve Kişisel Büyüme: bireyin ne hissettiğinin, düşündüğünün, yaptığının farkında olması ve eylemlerinde tercih yapabilme yetisi.

Kum terapisinde iyileşme ve büyüme genellikle iç içe geçmiştir.

 

www.arkabahcepsikoloji.com.tr

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret66185190
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.098331.2229
Euro33.630733.7655
Hava Durumu
Saat