BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Risperdal Kullanımı ile İlgili Açıklama

Yaşlılarda ilaç kullanımına bağlı risk artışı

İlaçların riski. Risperdal, Zyprexa ve Seroquel adlı ilaçların yaşlılarda kullanımının sağlık risklerini % 2.7′den % 4.6′ya çıkarttığını bildiren FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Denetim Örgütü) uyarısı, basında “Risperdal adlı ilaç öldürüyor” başlığı ile yer aldı.
Yaşlılar için bir risk artışı. Bir çok hastamızın kullandığı bu ilaca bağlı risk artışının, 65 yaşından büyük olmayanlar için doğrudan bir anlamı bulunmamaktadır. Yersiz endişeye kapılmayınız. Uyarı metninin çevirisi bu mesajın sonundadır.

Neye dikkat etmeliyiz? Yakından izlediğimiz ve anılan ilaçları kullanan çocuklar ve gençler için özellikle dikkat ettiğimiz husus, aşırı kilo alımıdır.
Bu kilo alımının vücut işlevlerini etkileyip etkilemediğini anlamak için 3 aydan uzun süren tedavilerde, her çocuğa ve ergene göre değişen düzenle bazı kan tetkiklerini yaptırtmaktayız. Örneğin, kan şekerinin yükselip yükselmediğini anlamaya yönelik, veya karaciğer işlevlerinin etkilenip etkilenmediğinin anlamak amaçlı…
takip düzeni. Son bir yıl içinde bu incelemeleri yaptırtmadıysanız, doktorunuzla temas etmenizi tavsiye ederim. Doz ayarlamaları ve problemlerin yakından takibi için size doktorunuzca çizilen görüşme zamanı düzenlemesine sadık kalmanız, hem ilaç etkililiği hem de emniyeti için ihtiyaç duyduğumuz bir ilkedir. Kesinlikle doktor kontrolunda olmaksızın ilaç kullanımına başlamayınız veya sürdürmeyiniz.

not: Dr Yankı Yazgan’ın bahsedilen ilaçları üreten firmalar ile herhangi bir ticari ya da hukuki ilişkisi bulunmamaktadır.
Bu mesaj bilgilendirme amaçlıdır; herhangi bir tıbbi tavsiye yerine geçmez.

FDA DUYURUSU
Profesyonel Sağlık Çalışanları için Uyarı

FDA Uyarısı [11 Nisan 2005]: Demansla ilişkili psikozu olan hastalarda artmış mortalite

FDA, atipik (ikinci jenerasyon) antipsikotiklerle tedavi olan demans ile ilişkili psikozu olan hastaların plasebo ile karşılaştırıldığında ölüm riskinin arttığını saptamıştır. Güncel verilere göre, FDA, bu gruptaki ilaçların prospektüsünün gözden geçirilerek bu riski tanımlayan ve ilacın bu endikasyon için onaylanmadığını belirten bir uyarının (black box warning) eklenmesini istemiştir.

Bu bilgi FDA’in bu ilaç ile ilgili tüm ulaşılabilir verilerin güncel analizini yansıtıyor. FDA ek bilgi veya analizlere ulaşıldığında bu yazıyı güncellemeyi amaçlıyor.

VERİ ÖZETİ:
Demansla ilişkili davranışsal problemleri olan 5106 ileri yaştaki hastada gerçekleştirilen 17 plasebo kontrollü denemenin/çalışmanın analizi sonucunda, ilaçla tedavi olan hastalarda plasebo ile tedavi olanlara göre ölüm oranının 1.6-1.7 kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Klinik denemeler Zyprexa (olanzapin), Abilify (aripiprazol), Risperdal (risperidon), ve Seroquel (ketiapin) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ortalama 10 hafta süren denemeler sonucunda, ilaçla tedavi olan hastalarda ölüm oranı 4.5% ; plasebo grubundaki ölüm oranı ise 2.6% bulunmuştur. Ölüm sebepleri çeşitli olmakla birlikte, çoğu kardiyovasküler (örn. kalp yetmezliği, ani ölüm) veya enfeksiyöz (örn. pnomoni) nedenlere bağlı gibi görünmekteydi.

Yankı Yazgan 
Profesör Doktor

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam146
Toplam Ziyaret66133204
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu
Saat