BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Otizmi Mağlup Eden Anne Naciye Torunlar Aksu


Bilgisayar mühendisi Naciye Torunlar Aksu, 3 yıl önce evlendiği eşinin otizm hastası oğlu Ayberk'i (15) otizmin iç dünyasından çıkardı. Kimseye sarılmayan Ayberk, yüzüyor, fotomodellik yapıyor, dahası piyano resitali vermeye hazırlanıyor.

 Tıbbın tedavisi yok dediği 'otizm', Ankara'da 'üvey bir anne'nin mağlubiyetine uğradı. 15 yaşında olan Ayberk, üvey annesi Naciye Torunlar Aksu'nun gayretiyle hayata tutundu. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan anne Aksu, üvey oğlunun yüzde 98 olan otizmini, yüzde 20'lere nasıl indirdiğini HABERTÜRK'e anlattı.

 'ÇAKMA DA OLSAM ONUN ANNESİYDİM'

 "Ayberk'in babasıyla 3 yıl önce evlendim. 1.5 yıl yurtdışındaydık. 1.5 yıl önce döndük. Ayberk'i gördüğümde dünyayla ilişkisi yoktu. Anne-baba, o 4 yaşındayken ayrılmış. Otizm 16 aylıkken teşhis edilmiş. Ayberk'i bakıcılar büyütmüş. Doktorlar ve aldığı eğitim onu iç dünyasından çıkaramamıştı. Tedavi için İsrail'e bile götürmüşlerdi. Benim de bir oğlum vardı. Çakma da olsam Ayberk'in annesiydim artık. Otizm hakkında bilgim yoktu ama sorumluluğum ve sevgim vardı. Doktorlar, 14 yaşında olduğunu söyleyince 'Çok geç, ilaç tedavisine başlayın' dedi. Rusça, İngilizce, Fransızca kaynaklardan otizmi araştırdım. Piyano, yüzme kursları aldırmaya çalıştım."

 'O SALLANDIĞINDA BEN DE SALLANDIM'

 "15 gün boyunca 24 saat onu izleyerek dünyasına girmeye çalıştım. Yerde sallandığında, ben de oturup sallandım. Gözlerinin içine bakıp, yaptığı her şeyi taklit ettim. Gözleriyle temas kurdum. Arabayla gezmeyi, spor yapmayı, müzik dinlemeyi, hamburger yemeyi çok seviyordu. Saatlerce arabayla dolaştırdım, beraber yüzdük, koştuk, müzik dinledik. 15. günün sabahı yemekten sonra 'Beni dışarıya çıkarıp gezdirecek misin' dercesine baktı. Dünyasına girmiştim. Gözlerimin içine sevgiyle bakıyor, elimi sıkı sıkı tutuyordu."

 'AYBERK'İN MESLEĞİ AŞÇILIK OLACAK'

 "Onu, sevgimle otizm dünyasından çıkardım. Önce alışkanlıklarını değiştirdim, bir ay içerisinde algılarını açtım, öğrenme sürecini kısalttım. Konuşmayı, okumayı öğrendi. Ayberk artık her insan gibi sabah kalkıp elini yüzünü yıkıyor ve kahvaltı hazırlıyor. Bulaşıkları makineye koyuyor, beraber ortalığı topluyor, kek ve yemek yapıyoruz. Piyanoda ve yüzmede çok yetenekli. Dünya yüzme şampiyonu olmaya kararlı. Yemek kurslarına gidiyor. Aşçılık onun mesleği olacak. Ayrıca oğlum profesyonel fotomodellere taş çıkartıyor."

 'ONUN ÖYKÜSÜ HERKESE IŞIK OLSUN'

 "Ayberk'in 4 ayda yüzde 98 otizmden yüzde 20'lere geldiğini söyleyen Aksu, "Otistik olduğu dışarıdan anlaşılmıyor. Son raporunda otizmden bahsedilmiyor ama yüzde 94 zekâ geriliği deniyor. Konuşmayı bilmeyen çocuğa zekâ testi yapıyorlar. Kendini nasıl ifade etsin. Konuşma sorunu ortadan kalkınca o raporu da değiştireceğiz. Benim öyküm de annelere ışık olsun. Çocuğunuzun kaderini doktorların, bakıcıların kaderine bırakmayın. Sevgi her şeyin üstesinden gelir."

 YILIN ANNESİ OLARAK SEÇİLDİ

Üvey oğlunu kendi çabasıyla adeta hayata döndüren Naciye Torunlar Aksu, aynı zamanda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu'nun fahri başkanı olduğu Haydi Tut Elimi Derneği ve Üsküdar Üniversitesi öğrencileri tarafından da "Yılın Annesi" seçildi. Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Aksu'nun başarısını "Bilimsel makalelere konu olabilir" diye nitelendirdi.

 

OTİZM NEDİR?

 Doğuştan, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen bir gelişim bozukluğu olan otizm, 3 yaşından önce ortaya çıkıyor ve bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz etkiliyor. Otizm beynin birçok kısmını etkiliyor ama bu etkinin nasıl geliştiği çok iyi belirlenemiyor. Ebeveynler genellikle çocuklarının ilk iki yılında belirtileri fark ediyor. Erken davranışsal ya da kavrayışsal müdahaleler çocukların kendine bakabilme yetisiyle sosyal ve iletişimsel yetiler kazanmasına yardımcı oluyor.

 19.05.2013 - Habertürk


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam75
Toplam Ziyaret66058123
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.919417.9912
Euro18.320018.3934
Hava Durumu
Saat