BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

BERARD'A DAİR

BERARD AIT METODUNA DAİR MERAK ETTİKLERİNİZ

Evde yapılması gereken alıştırmalar var mı?

Hayır, dinletiler ve her türlü uygulamalar danışmanlığımızda uygulanır ve ev ödevi tarzında çalışmalarımız yoktur.

Aldığım 20 dinleti sonrası hemen, örneğin konsantrasyonum düzeliyor ya da stresim azalıyor mu?

Dinletilerle birlikte eğitim süreci başlar.  Gelişim 6 aya yayılır. 6 ayın sonunda  kişinin taşıdığı potansiyelini kullanma oranına göre en yüksek seviyesine ulaşır. Bazı bireylerde dınletıler bitmeden ya da bazılarında 2/3/4/5/6  ay içinde işitsel algı gelişimi görülebilir. Berard AIT öncesi yapılan İşitsel Algı değerlendirmeleri uygulama sonrasında 1/3/6 ay olarak takip edilir. 

Müziği 20 dinleti olarak yarımşar saat dinlemek sıkıcı olmuyor mu?

Çocuklar dinletiler sırasında resim yapabilir, dans edebilir, yapboz oyunları/hamur oyunları oynayabilir. Yetişkinler ise koltuklarında kendilerine ayırdıkları bu zaman diliminde dinlediği müziğin keyfini çıkarır.

Sadece İlköğretim, TEOG ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler ile Özel Eğitim alan öğrencilere mi yararlı oluyor?

İşitsel Algı Eğitimi zihnimizi tüm olarak eğitir. Eğitimde, akademik kariyer yapmak isteyen öğrenci ve kişilere ön eğitim olarak konsantrasyon, algı yeteneklerini yükselterek yardımcı olur. Yaşın ilerlemesi ile düşmeye başlayan ve/veya stres nedeniyle düşen algısını yükseltmek isteyen yetişkinler de bu eğitimden yararlanmaktadır. Yüz ve isim hafızasını güçlendirmek isteyenler, politikacılar, sporcular, müzisyenler, sanatçılar da İşitsel Algı Eğitiminden yararlanmaktadırlar. Luciano Pavarotti her yıl eğitim alarak işitsel algısını yenileyen sanatçılardan biridir. Gene çocukluğunda konuşma tutukluğu yaşayan aktör Gerard Depardieu işitsel algı eğitimi ile ingilizceyi Hollywood filmlerinde kullanacak derecede iyi öğrenen bir Fransızdır. Berard 2013 yılında 96 yaşını doldurmuş olup uzun ve sağlıklı yaşamının sırrını kendine her yıl bir uygulama yaparak, strese olan direncini yükseltmesine bağlamaktadır.

Yan etkileri var mı?

Olumsuz hiç bir yan etkisi yok. Olumlu olarak birçok yan etkileri görülmektedir. Örneğin sadece konsantrasyonunu artırmak icin eğitim alan öğrenci konsantrasyonunu yükseltiği gibi sözel ve yazılı ifadesini de geliştirebilir, ayrıca resim yeteneğini keşfedebilir ya da şiir yazmaya başlayabilir. Dikkat dağınıklığı yüzünden gelen öğrenci dikkat dağınıklığını düzenlediği gibi iletişim becerisini ve sosyalleşmeyi en üst düzeye taşıyabilir.

Algının uzun ve kısa yolu olması ne demek?

Guy Berard ‘SAĞ KULAĞIN EĞİTİMDEKİ ÖNEMİNİ’ ilk gören kişi olarak yöntemini dünyaya tanıtmadan önce 10 yıl süreyle denemeler yapmış ve SAĞ KULAĞI EĞİTEREK sol zihnimize ulaşabileceğimizi 1960 yılında keşfetmiştir.
Sol zihnimizde matematik-mantık-dil-gramer (akademik zeka) merkezlerimizin olduğu düşünülürse, yorumun en hızlı ve kısa zamanda yapılması için sağ kulak ağırlıklı duymamız gerekmektedir. Çünkü sağ kulaktan aldığımız sesi doğrudan çapraz işlevle sol zihin işitme merkezimize yollarız ki bu da algılamanın işitme ile aynı anda olması demektir. Sol işitme merkezine en kısa yol kullanılması, algılamada zaman kaybı olmaması, öğrenmeyi çabuklaştırıp kolaylaştırır ki bu da konuları hemen kavradığı için çocuğa, dersleri zevkli hale getirir, çocuğun kendine olan güvenini geliştirir. Hepimizin bildiği ‘jetonun geç düşmesi’ bir fıkraya kişilerin farklı hızlılıkta gülmesi (kişinin zekasıyla ilgili olmayan bu durum) kişinin işitmedeki kısa ya da uzun yoldan hangisini kullandığını gösterir.

Algının kısa yolunun kullanılması sözel (konuşmanın akıcılığı ve anlam bütünlüğü) ve yazılı ifadeyi (kompozisyon) geliştirdiğinden hızlı konuşma ve kekemelik hallerinde olumlu yönde ilerleme kaydedilmektedir.

Sol kulak ağırlıklı işitme ne gibi bir sonuç doğuruyor?

Sol kulaktan işittiğimiz sesler sağ zihnimizdeki işitme merkezine ulaşır. Burada duygusallığımız, sanat, müzik gibi zekalarımız bulunduğundan konuşma dilinin kodunun çözülmesi için kelimelerin, sol zihnimize geri gönderilmesi gerekir ki bu da zaman kaybına neden olur. İşte salisenin çok küçük bir parçası olan bu kayıp, ilk cümlenin içinde bir kelimenin kodunun çözülmesi gecikince ardından gelen cümleleri kaçırtır ki bu da ‘konsantrasyon’ sorununu ortaya çıkarır. 

Otizmli, hiperaktif veya disleksi sorunu olan kişilere eğitim veriyor musunuz? 

Berard Yöntemi bir tedavi yöntemi ya da bir terapi değildir. Eğer otizmli çocuğun konsantrasyonu bozuksa, tabii ki bu eğitimi alabilir ve konsantrasyonunu düzenler ki bu da çocuğu özel eğitimde daha alıcı bir konuma gelmesi demektir. Öğrenci, aşırı aktif otizmli bir çocuksa dinletilerden sonra aktifliği azalabildiği için eğitimde verim yükselir. Bu nedenle dinletilerden sonra özel eğitime özen gösterildiğinde, çocukta atılım görülmesi mümkündür ama bu iyileşmesi anlamında bir atılım olarak alınmamalıdır.

Etkisi ne kadar sürer? Tekrar yaptırmam gerekiyor mu?

İlk kez lise sıralarında Berard Eğitimi alındığında üniversiteye hazırlanan öğrenciler için yeterli olacaktır. İlköğretim sıralarında ilk kez Berard Eğitimi alındığında ise yukarı sınıflarda tekrarlanmasi uygundur. Konsantrasyonu bozuk öğrencinin bir de aşırı aktifliği ve otizmi varsa o zaman belirli aralıklarla tekrarlanması ile algının giderek yükselmesini sağlayacak böylece özel eğitimden aldığı verim de giderek yükselecektir. 

Dinletilerin sayısı neden herkes için 20 ve süresi yarım saat?

Bir bilim adamı olan Berard kendi yöntemini kurma aşamasında 10 yıllık klinik çalışmalarında 8000 birey ile çalışmış olupö bireylerin gelişimini uzun yıllar takibe alarak yöntemini, en kısa zaman ve en az dinleti sayısı ile fayda noktasını bulmak için özveri ile çalışmıştır.Bu çalışmalar sonucunda en verimli dinleti sayısını 20 ve en verimli süreyi yarım saat olarak değerlendirmiştir. Bu yarım saat  sadece modüle edilmiş müzik dinletileridir. Modüle edilmeyen frekanslar zaten günlük hayatımızda evde, işte, okulda, sokakta, her yerde duyduğumuz seslerdir. Dinletilerin aynı sayıda ve sürede olmasına rağmen her Berard uygulaması bireysel özelliklere ve Berard AIT öncesi yapılan değerlendirmelere göre hazırlanır ve bireysel eğitim verilir.Uygulamalar tamamen bireyseldir. Öncelikle kişinin sağ/sol kulak baskınlığı ve varsa bazı frekanslara karşı aşırı duyarlığı testlerle tespit edilir. Bu verilere göre hazırlanan program ayrıca sesin yüksekliği de bireysel olarak düzenlenip eğitime başlanır. Modüle dediğimiz işlenmiş müziğin görevi 20 dinletiyle birlikte biter. 20 dinleti sonrası kulaklardaki frekans çalışması devamını sürdürür. Evde/odada, okulda ve sokakta modüle edilmemiş olarak duyulan her türlü ses/gürültü/müzik ile 6 ay boyunca  kulak eğitimi, doğal akış içinde devam eder. İşte bu doğal akışın 6 aya ulaşması ile kişi de işitsel algı kapasitesini artık en üst oranda kullanmaya başlar.

Neden müzik? Müziği evde dinlesem aynı etkiyi yapmaz mı?

Hayır, evde dinlenen normal müziğin bu etkiyi yaratmadığı kontrollü test gruplarıyla tespit edilmiştir. İşlenmiş dediğimiz ve Dünyada Mozart Etkisi olarak bilinen müzik, dinlenilen zaman diliminde, danışmanlıklarımızda, canlı olarak üretilir. Uygulamada işitme organı kulak ve işitilen müzik, bir vasıtadır. Eğitimin iyi işitme ve işitme fonksiyonu ile ilgisi yoktur. Eğitimin amacı, öğrenme olabilmesi için en gerekli olan algının yani işitsel algılamanın iyi olmasıdır. Çünkü işitsel olarak algıladığımız şekilde yorumlar ve konuşuruz. Eğitim kulakta başlar. Kulağa ulaşan seslerin/frekansların değerlendirilmesi ne kadar temiz olursa, zihin de bu bilgileri o kadar kolay tasnif eder, yerleştirir ve hatırlar. İşte bu görevi yapan müzik, Earducator cihazı ile işlenir. Başlangiçta her ne kadar, Dr. Berard, kendi işitme azlığına çarebulmak için araştırmalara girmiş olsa da ulaştığı sonuç; işitsel algının ve buna bağlı olarak da öğrenme, konsantrasyon, odaklanma gibi hayati önem taşıyan konularda ilerleme kaydettiğini görmüş olması nedeniyle bugün Berard AIT kendini dünyaya kabul ettirmiş bir yöntem olmuştur.

Berard Yöntemi ne zaman etkisini gösterir, etkiyi kendim fark edebilir miyim?

Etkiyi kişinin kendinin fark etmesi zor olabilir. Çevreden gelen olumlu geribildirimlere açık olmak gerekir. Uygulama bittikten sonra 6 ay boyunca algı yükselmeye devam eder ve yerine oturur. Çocuklardaki değişimi en iyi görenler ara sıra görüştükleri akrabaları ve öğretmenleri, akademik kariyer sahibi olanlarda ise iş arkadaşlarıdır. Yapılan olumlu işler, verilen doğru kararlar, alınan notlar, sosyalleşmeler, çocuğun ailede ve okulda uyumlu olmaya başlaması, hiç konuşamayan çocuğun birkaç kelime de olsa konuşmaya başlaması, etkinin en güzel belirtileridir. Bir yazarın Berard Eğitiminden sonra yazdığı kitabın ‘çok satanlar’ listesine girmesi ya da ‘en çok izlenen’ diziyi yaratması, Berard etkisi belirtisidir. Müzisyenin müzikte kendini aşması veya müzik alanında kariyer yapmak isteyenlerin amacına ulaşması gene belirtiler arasında sayılır. 

Berard Yönteminin bir ÖN EĞİTİM olması ne demektir?

İşitsel Algı Eğitimi algıyı yükseltip, kapasitenin doruğuna ulaştırması ve konsantrasyon ile odaklanmayı en üst derecede kullanmayı sağlaması nedeniyle bir ÖN EĞİTİM’dir. Algı ve konsantrasyonu yeteneğinin kullanan öğrenci derslerinde de en yüksek verimi alma şansını elde eder.

Neden Berard AIT deniyor?

AIT, İşitsel Algı Yöntemi anlamına gelen ingilizce Audiotory Integration Traning kelimelerinin baş harfleri olup Berard Yöntemine Dr. Bernard Rimland tarafından verilmiş bir unvandır. Dr. Berard, Berard AİT markasını kullanma iznini Berard prensiplerini, kalite standardını ve protokolünü tam olarak kullanan Berard eğitimcilerine verir.

Berard Metodu Danışmanlığını herkes açıp uygulayabilir mi? Bunun için özel bir eğitim gerekli mi?

Sertifika eğitimi alabilmek için öğrencilerle veya özel eğitim alan öğrencilerle ya da kişisel gelişim alanında çalışmış olmak-çalışıyor olmak gerekir. Sertifika eğitimi; temel eğitim sonrası 6 aylık staj döneini ve kalite markasıyla değerlendirilir. Lisans/sertifika  süresiz olarak düzenlenir ve eğitim sırasında ödenen ücret dışında başka aylık/yıllık bir ödemesi yoktur. 

Çocuğuma gerçekten Berard Metodu uygulandığını nasıl ve nereden bilebilirim?

http://www.berardaitwebsite.com/PracLists/PracListAsia.htm#Turkey

http://www.earducator.com/usersEurope.htm

www.drguyberard.com

www.berardmetoduturkiye.com

sitelerinde sertifikalı Berard AIT uygulayıcılarını bulabilirsiniz.

Berard Metodu gibi denilen metotlar varmış. Berard AIT ile aralarından bir fark var mı?

 İşitsel Algı Yöntemi olarak bilinen ilk ve tek yöntem olup daha sonra özellikle son 5 yıldır Berard Yöntemine benzer denilen yöntemler lanse edilmeye başlamıştır. Berard Metodu’nun taklidi olmadığından emin olmak için uygulayıcıdan lisans belgesi isteyiniz. Berard Eğitimi alan öğrenci velilerinden referans alınız. Lisansı ve sertifikası bulunan tüm uygulayıcılar şuzmanlarımız bölümünde görülmektedir. www.berardmetoduturkiye.com  Berard Metodu patentli bir İŞİTSEL ALGI EĞİTİM markası olup uzmanlarımız bölümündeki adreslerden başka yerlerde uygulanmamaktadır.

Dünyada kaç Berard AIT merkezi bulunmaktadır?

Dünyada 600 üzerinde Berard AIT Uygulayıcısı bulunmaktadır. Türkiye’de 70 merkez vardır.

Berard AIT, İşitsel Algı Eğitiminin ücreti nedir?

İşitsel Algı Eğitiminin uluslararası ücreti 2500 dolardır. Türkiye için bu fiyat oldukça uygundur.
www.berardmetodu.com

- Öz güven sorunu mu var?
- Konuşma yada dil gelişimine yönelik sorun mu yaşanıyor?
- Okuma-yazmada yaşıtlarından mı geri?
- Dikkat yada konsantrasyon sorunu mu var?
- İşitsel algı-görsel algıyla ilgili sıkıntılar mı var?
- Öğrenme güçlüğü-disleksi-akademik başarısızlık mı sizi düşündürüyor?
- Motor becerilerde sorunlar mı var?
- Yaygın gelişimsel bozukluk tanısı mı var?
- Hiperaktif ve 1 sn bile durduğu yerde duramıyor mu?
- Etkinliklerle ilgilenmiyor mu?
- Sosyal uyum  sorunumu yaşıyor?
- Zeki olmasına rağmen ders notları düşük mü geliyor?
- Sık sık unutkanlık mı yaşanıyor?
- Sese duyarlılık nedeniyle sürekli elleri kulaklarında mı?
- Acelecilik yapılması nedeniyle sınavlarda cevaplar mı kaydırılıyor?

Bir çok soruya cevabınız "EVET" ise Berard Eğitimine başlayabilirsiniz. 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret66185191
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.098331.2229
Euro33.630733.7655
Hava Durumu
Saat