BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Dikkat Ölçüm Testleri

Dikkat becerilerinin iyi olması, bir öğrencinin akademik başarısı  açısından ele alınırsa  şu aşamalarda çok gereklidir: algılama, öğrenme ve öğrendiklerini uygulama. Dikkatte sorun yaşayan bireyler genellikle sebat gösteremeyen, çabuk sıkılan, dalgın, unutkan, başladıkları işi sonlandırmakta güçlük çeken kişiler olarak tarif edilirler. 

Peki dikkat nedir ve dikkatimizin iyi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
Dikkat fizik ve psişik enerjinin çevredeki uyaranlardan ihtiyaç olana yönlendirilmesidir. Dikkati etkileyen birçok faktör vardır. Kişinin gereksinimlerinin doğurduğu güdülenme, açlık gibi fiziksel ihtiyaçlar, uyaranın özellikleri (şiddet, büyüklük, renk, sıklığı, yoğunluğu, farklılığı, hareketliliği, birdenbire ortaya çıkması vs.) dikkatin uyanmasında etkilidir. Dikkat eksikliği sebebiyle özellikle öğrencilik hayatında oldukça güçlük yaşadıkları bilinmektedir. 


Dikkatin en önemli üç bileşeni: Uyanıklık - Seçicilik - Dikkatin Denetimi 
Bunların herhangi birindeki yetersizlik dikkatin bozuk olduğu anlamına gelir. Uyanıklık , sinir sistemin belli bir  hedef tarafından uyarılabilirliğe açık olma durumu olarak tarif edilebilir.  Bu uyanıklık halinin sürdürülmesi öğrenmede çok önemlidir. Dikkatteki seçicilik ihtiyacımız olan uyaranlarla olmayanlar arasında bir seçim yapılarak uygun olana yönelmemizi sağlar. Örneğin bir öğrencinin ders çalışırken çvredek sesler ve diğer uyaranlara değil önündeki materyale odaklanması gerekir. Dikkatin denetimi ise ihtiyaca göre dikkatin sürdürülmesi, yönlendirilmesi gerektiğinde sonlandırılması ve yeni amaçlara göre başka hedeflere yönlenmesi  ve düzenlenmesi gibi  yürütücü işlevleri ifade eder.

Sağlıklı bir dikkat fonksiyonundan söz edebilmek için her üç bileşenin de sorunsuz olarak işlev göstermesi gerekir.Beyinde dikkatle ilgili belli alanlar tespit edilmiş olsa da birbiriyle ilintili çok karmaşık bir şebekenin varlığından söz etmek daha doğrudur. Dikkat eksikliği ön tanısında değerlendiren testler, beynin bu bölgelerinin fonksiyonlarını değerlendiren, dikkatin bahsettiğimiz sürdürülebilirliği, seçiciliği, yönlendirilmesi ve yürütücü fonksiyonları ölçen testlerdir. 

Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrenci, sahip olduğu zeka performansını ders başarısına yansıtamaz. Bir sınavdan yüksek not alırken, başka bir sınavdan düşük bir not alırlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan öğrenci, son derece iyi bildiği bir konudan çıkan soruları,  doğru okuyamadıkları için yanlış ve eksik cevaplama eğiliminde olurlar. Soruyu doğru okusalar da, cevaplarken bir çok işlemi atlayabilirler. Uzun metinleri, dikkatli bir şekilde ve sabırla okuyamazlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorununa bağlı olarak, sınavlarda zamanı iyi kullanamadıkları için tüm soruları okuyup cevaplayacak zamanları kalmaz. 
 

- Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, bu konuda tanının doğrulanması  ve dikkat eksikliği tedavi programının çocuk psikiyatri uzmanı tarafından düzenlenmesi ve takibi için, Çocuk ve Genç kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Uzm Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam258
Toplam Ziyaret66151174
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat