BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyon, sizi kemiren, varlığınızı derinden etkileyen ve yaşamınızı normal bir şekilde sürdürebilme yeteneğinizi sekteye uğratan duygusal çöküntü durumudur. Kendinizi sürekli hüzünlü ve çaresiz bir atmosfer içindehissetmenize neden olur.

Depresyonla mücadele denilince ilk akla gelen ilaçlar olsa da aslında doğal yollarla da etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bu yazıda depresyondan kurtulmanıza yardımcı olacak yiyecekler hakkında fikir edinebilirsiniz.

B Vitaminleri

B vitaminlerinin akli dengemiz ve iyi hissetmemiz üzerinde temel bir etkisi vardır.Folik asit, B6 ve pridoksin gibi B vitaminlerinin yetersizliği depresyona neden olabilir. 

B6 vitamini, endişe ve sakinlik durumunu kontrol eden sinir taşıyıcılardaki dengenin korunmasından sorumludur. Bu nedenle ıspanak, avokado, tatlı patates, tavuk, ekmek ve siyah fasulye tüketebilirsiniz. Pek çok meyve ve sebze B vitamini içermektedir.

Demir

Demir eksikliği rahatlıkla depresyona yol açabilir. Pek çok insanı anemi şeklinde etkiler ve kadınlarda PMS(Premenstruel Sendrom) – Adet öncesi gerginliğin belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar. Et, baklagiller, lahana, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar vasıtasıyla demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

E Vitamini

E vitamini antioksidan olarak meşhur bir vitamindir ve vücudun bağışıklık düzeyini geliştirir. Ayrıca enfeksiyonları önler ve kırmızı kan hücrelerini güçlendirir. Buğday, bazı kuruyemişler, sebzeler ve meyveler E vitamini yönünden zengin besinlerdir. Bu vitamin en iyi depresyon savaşçılarından biridir.

Çinko

Sindirim sistemi ve metabolizma üzerinde çinkonun önemli bir rolü vardır ve çinko ayrıca yorgunlukla da mücadele eder. Çinko içeren bazı kaynaklar; tam tahıllar, kabak çekirdeği ve buğday ruşeymidir.

Kalsiyum

Kalsiyum doğal bir şekilde uyumanıza yardım eder ve pek çok araştırma kalsiyum yetersizliğinin depresyon ve yorgunluğa neden olduğunu göstermiştir. Süt, brokoli, diğer süt ürünleri, soya peyniri, portakal suyu ve peynir kalsiyum açısından zengin olan kaynaklardır.

Selenyum

Kümes hayvanları, mantar, buğday ve deniz ürünlerinde doğal olarak bulunan selenyum depresyonla mücadele eden en iyi besin gruplarından biridir. İnsan enerjisini yükselterek depresyonu yok etmesinin yanı sıra kanserle de savaşır.

Su

Su, iyi ruh halini teşvik eden, beyin gücünü geliştiren, cilt problemlerini ortadan kaldıran ve motor fonksiyonlarımızı destekleyen benzersiz bir kaynaktır. Su, toksinleri açığa çıkarır ve vücuttan atılmasını sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar, daha mutlu bir ruh hali veren serotominin üretilmesine yardımcı olurlar. Tam tahıllar gibi iyi karbonhidrat kaynaklarından beslenmeye özen gösterin.

Omega 3 Yağ Asitleri

Balık(ton, somon balığı) ve cevizde bulunan Omega 3 temel yağ asitleri de depresyonla savaşmada yardımcıdırlar. Bunu kanıtlayan pek çok araştırma mevcuttur.

Depresyonla Savaşan Yiyeceklerin Listesi

Genel olarak aşağıda listelenen besinler depresyondan kurtulmanıza yardımcı olacaktır:

 • Papaya
 • Ton balığı
 • Elma
 • Kayısı
 • Karaciğer
 • Şeftali
 • Mango
 • Brokoli
 • Çilek
 • Tam tahıllar
 • Greyfurt
 • Guava
 • Tam yağlı süt

http://www.kosmodisk.com.tr/
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam248
Toplam Ziyaret66151164
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Saat