BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Sadece 12 Dakikalık Egzersiz Bile Dikkati ve Okuduğunu Anlamayı Geliştiriyor

Sadece 12 Dakikalık Egzersiz Bile Dikkati ve Okuduğunu Anlamayı Geliştiriyor.

Dartmouth College Öğrenme ve yoksulluk Labortuarından gelen yeni çalışmanın verileri;

Kısa süreli fiziksel aktivitenin ardından öğrencilerin dikkatinin daha iyi olduğunu göstermiş. Sadece 12 dakikalık egzersiz bile, gençlerin odaklanmasına ve okuduğunu anlama yetisini geliştirmeye yardımcı oluyor.

Aslında yapılan bu çalışma, bizim otizmli çocuklarımızı direkt etkileyen bir unsur değilse de tali bir faydası olabilir düşüncesi ile sizlerle paylaşmak istedim.

Frontiers Psychology’nin Haziran sayısında yayınlanan çalışmanın bir diğer sonucu da hayli ilginç ve asıl araştırma sebepleri olan sosyoekonomik uçurumun çocukların başarı düzeylerine yasıması ve sporun bu sorunu çözebileceğine olan inanç:

Okulda fiziksel aktiviteye katılan öğrenciler arasında yüksek gelir grubundan akranları ile düşük gelirli ergenler karşılaştırıldığında, düşük sosyoekonomik alt yapıdan gelen öğrencilerin dikkat ve okuduğunu anlama alanında daha fazla gelişme kaydettikleri ortaya konmuş. Bunun sebebinin stres faktörü olabileceğini düşünmekteler.

Eğitimci yazar Michele Tine, bu araştırmanın, 2012 yılında yayınlanan bir çalışmanın devamı olduğunu söylüyor ve yüksek ve düşük sosyoekonomik durumlu öğrenciler arasındaki başarı açığını kapatmaya yardımcı olmak için okullarda sık fiziksel aktivite uygulanabileceğini belirtiyor.

Çocuklar size bol paralı, kültürel ortam sunamıyoruz. Alın size bol spor imkanı, hem koşun hem makus talihinizi yenin diyorlar anlaşılan.

Ancak ülkemizde bu araştırmalar hiç örnek alınmıyor olsa gerek bildiğim kadarı ile MEB orta öğrenimde beden eğitimi derslerini kaldırma telaşındaydı. Son durum ne tam olarak bilemiyorum.  Son hatırladığım bilgiye göre Türk Eğitim Sen Danıştay’da MEB’a dava açmıştı. Sonuçlandı mı hiç bir fikrim yok…

El gider Mersin’e biz gideriz tersine…

Serpilgül Vural

References:

Michele Tine. Acute aerobic exercise: an intervention for the selective visual attention and reading comprehension of low-income adolescents. Frontiers in Psychology, 2014; 5 DOI: 10.3389/fpsyg.2014.00575

Michele T. Tine, Allison G. Butler. Acute aerobic exercise impacts selective attention: an exceptional boost in lower-income children. Educational Psychology, 2012; 32 (7): 821 DOI: 10.1080/01443410.2012.723612
www.ekemis.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam258
Toplam Ziyaret66117647
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Hava Durumu
Saat