BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Uyku Sorununa Pratik Çözümler

Daha iyi uyku için aileler neler yapabilirler?

-Yatak odasında sadece yatak olmalı. Çocuk, yatağa sadece yatmak için girmeli. Televizyon, bilgisayar, kitaplar vb. evin diğer odalarında olmalı.

-Çocuk uyanık ve aktifse uykusu gelene kadar beklenmelidir. Yatağa götürülmemelidir.

-Her sabah aynı saatte uyandırılmalıdır.

-Yatağa girmeden hemen önce tv, pc oyunu gibi uyarıcı etkinliklerden kaçınmalıdır.

-Çocuğa kafein veren besinler (çikolata dahil olmak üzere) yatmadan en az 8 saat önceden kesilmeli. Genel öneri 3 saat öncesidir. Ancak bazı çocuklarda 12 saate kadar kafein vücutta kalabilmektedir.

-Çocuk yatmadan önce daha az parlak ışığa maruz kalmalıdır. Doğal olmayan parlak ışığa evde fazla maruz kalmak uyku sorunlarını arttırabilir.

 

-Çocuğunuzu yatağa yatırmadan önce dişlerin fırçalanması, babaya ve anneye iyi geceler öpücüğü verilmesi, bir masal okunması gibi bir rutin oluşturun.

-Yine çok sevdiği bir oyuncağı uyku zamanıyla bütünleştirebilirsiniz. Yatmaya gideceği zaman ona oyuncağı vererek uyku saatinin geldiğini haber verebilirsiniz ve onunla beraber uyumasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak gözlem çok önemlidir. Örneğin sabah çok erken kalkan bir çocuğun iyi bir gözlem yapıldığında ezan sesinden dolayı uyandığı tespit edilmiştir. Bunun gibi duyusal hassasiyet oluşturan durumlar da olabilir. Bunlar iyi bir gözlem kaydıyla tespit edilirse çözümü de oldukça kolay olacaktır.

 

Bütün bunlar basit ve pratik önerilerdir.

Uyku sorunu aşırı bir düzensizlikle uzun süre devam ediyorsa bir nörologla görüşülmelidir.

Saygılarımla

Berat ÇELİK

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret66152273
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu
Saat