BÜTÜN KONULAR
Üyelik Girişi
Site Haritası
Seminer Takvimi
YALNIZLIK ÜLKESİ

Kim Peek

NASA, Dustin Hoffman'in canlandirdigi "Yagmur Adam" karakterine esin kaynagi olan ve hafizasinda 9 bin kitap bulunan 54 yasindaki otistik Kim Peek'i incelemeye aldi. Insan beyninin sirlarina ermeye çalisan NASA, aritmetik hafizasi ile herkesi sasirtan ve bu yetenegiyle Oscar ödüllü "Yagmur Adam" filmine konu olan Kim Peek'in beynini incelemeye basladi. Kitaplari kisa bir sürede okuma yetenegine sahip olan Kim Peek'in hafizasinda 9 bin kitap bulunuyor. ABD'deki pek çok kentin haritasini da ezbere bilen Peek, dünyada yasanmis bütün büyük olaylari da tarihleriyle hatirlayabiliyor. 

Scientific American dergisinde yayinlanan konuyla ilgili makalenin yazarlarindan Darold Treffert, "Kim'in hikayesi, bize insan beyninin düsündügümüzden daha yetenekli oldugunu ortaya koyuyor. Tipki diger bilginlerde oldugu gibi, beyninin bir kismi devre disi kalirken, öteki taraflarda yasanan gelismeler dikkat çekici yeni kabiliyetler kazandirmis. Bu da bize hepimizin kayda deger bir gizli entelektüel potansiyelimiz oldugunu gösteriyor. Ancak Kim ve diger dahileri inceleyerek, bu güçlerimizi nasil uyandirabilecegimizi ögrenebiliriz’ dedi. 

IQ TESTINDE VASAT NASA da uzun uzay yolculuklarinda astronotlarin beyninin nasil çalistigini çözebilmek için Kim’in beyninin nasil çalistigini desifre etmek istiyor. Simdi 54 yasinda olan Kim’in dogdugunda beyin kökünde bulunan beyincigi tam gelismemisti, ayrica iki beyin lobunu birbirine baglayan köprücüklerden bulunmuyordu. 4 yasina kadar konusamayan ve küçüklügünde özürlü oldugu sanilan Peek, ileriki yaslarda yetenekleriyle herkesi sasirtmaya basladi. Gerçi IQ testlerinde vasat sayilacak 87 puana ulasabiliyor, ama bazi alanlarda zirve yaparken, bazi alanlarda da hiç performans sergileyemiyor. Gömleginin dügmelerini bile ilikleyemeyen ancak hafizasina aldigi kitaplari, hangi tarihin haftanin hangi gününe denk geldigini sip diye söyleyebilen Kim Peek için babasi, ‘Okuduklarinin yüzde 98’ini hatirliyor. Hard diske yazilim kopyalamak gibi, ama Kim’in hafizasi asla çökmüyor’ diyor. 

Neler Yapabiliyor? Hafizasinda 9 bin kitap bulunuyor. Herhangi bir tarihin haftanin hangi gününe denk geldigini söyleyebiliyor. ABD’deki bazi kentlerin haritalarini oldugu gibi hafizasina almis durumda. Klasik müzige özel ilgisi var. Dinledigi parçanin hangi bestekara ait oldugunu, ne zaman yazilmis oldugunu hemen söylüyor. Dünya tarihindeki büyük olaylari, tarihlerini, aktörlerini hatirliyor. Telefon kodlarini, posta kodlarini ezbere biliyor. Filmleri, konulari ve oyunculariyla hatirliyor.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam149
Toplam Ziyaret66133207
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu
Saat